K U L T U R A

Poszukiwany: Hipolit Cegielski

Film Poszukiwany Hipolit Cegielski” to autorska wypowiedź młodych twórców, którzy postanawiają wyjąć Hipolita Cegielskiego z muzealnej gabloty. Następnie wyruszają na poszukiwanie prawdziwego człowieka. Twardego przedsiębiorcy, filantropa, wizjonera. Szukając Hipolita odkrywają fragment zapomnianego świata i stawiają pytanie o dzisiejsze doświadczenie.

Pomnik Hipolita CegielskiegoChociaż struktura filmu jest typowa dla dokumentów biograficznych (streszcza życiorys jednego z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych obywateli Poznania), to już od pierwszych sekund projekcji widz przekonuje się, że tytułowe „poszukiwanie” Cegielskiego wyrasta nie tyle z faktograficznej ciekawości, co z nadziei odnalezienia odpowiedzi na pytania ważne dziś oraz źródeł natchnienia do działania lub do stawiania kolejnych pytań.

Nawet tak klasyczny chwyt w dokumentalistyce, jak rozmowa ze współcześnie żyjącymi potomkami bohaterów opowieści, prowadzi tu do odkryć bardziej dających do myślenia niż najciekawsze anegdoty.

I tak Izabela z Bojanowskich Dzieduszycka, spowinowacona z rodziną Mottych, z której pochodziła żona Hipolita Cegielskiego Walentyna, stanęła w swoim życiu przed wyzwaniem bardzo podobnym do tego, z jakim musiał uporać się w roku 1846 Cegielski, i wybrała tak samo jak on drogę twórczego buntu prowadzącego ku temu, co najlepiej wyraża dziewiętnastowieczne pojęcie pracy organicznej.

W wieku XIX idea pracy organicznej najbujniej kwitły właśnie w Wielkopolsce, a Hipolit Cegielski był wielkim praktykiem tej idei, w pełni świadomym jej patriotycznego sensu.

Sam zaś „odszukany” przez nas – współczesnych Cegielski może się okazać dla polskich przedsiębiorców wzorcem bardziej pociągającym i wiarygodnym niż atrakcyjne literackie (a moralnie dwuznaczne) postacie Wokulskiego czy Borowieckiego.

Film jest elementem kampanii „Pamięć i Tożsamość Rzeczypospolitej – Dziedzictwo Polskiej Pracy Organicznej”. Twórcy przedsięwzięcia Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej Pro Publico Bono planują odwiedzić wraz z projekcjami filmu szereg innych miast w całej Polsce, angażując do udziału w niej twórców sztuki i nauki, przedsiębiorców, polityków samorządowych, twórców dzieł i organizacji obywatelskich.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz