BizNews

Powstał test rozróżniający grypę i COVID-19

Test  MediPAN 2G  Foto: materiały prasowe Instytutu Chemii  Bioorganicznej PAN

Poznańscy naukowcy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk przygotowali testu MediPAN-COVID+Flu, który w sposób prosty, szybki i wiarygodny pozwala na odróżnienie, czy badany pacjent jest zakażony wirusem SARS‑CoV‑2 czy wirusem grypy. Jest to pierwszy, polski, różnicujący test genetyczny, dostępny w podobnej cenie co test wykrywający wyłącznie COVID-19.

Powszechne stosowanie testu różnicującego będzie miało kluczowe znaczenie w przypadku nałożenia się sezonu grypowego i trzeciej fali pandemii. Kumulacja zachorowań może powodować ogromne obciążenie systemu opieki zdrowotnej, natomiast szybka i trafna diagnostyka pomoże w podjęciu adekwatnych metod leczenia. Objawy COVID-19 i grypy są bardzo podobne, ale ich leczenie wymaga zupełnie innej terapii.

Specyfika testu MediPAN-COVID+Flu

Test genetyczny przeznaczony jest do wykrywania dwóch specyficznych genów SARS-CoV-2 oraz po jednym genie specyficznym dla grypy A i grypy B. Zestaw został skonstruowany tak, aby w jednym reakcyjnym dołku wykrywać wirusa SARS‑CoV‑2 i wirusa grypy. Równocześnie, jest on wyposażony w kontrolę prawidłowości wymazu, aby uniknąć wyników fałszywie negatywnych, związanych z nieprawidłowym pobraniem materiału od pacjenta.

Cechami ułatwiającymi użytkowanie testu są:

  • krótki czas reakcji (około 1h),
  • wysoka czułość reakcji wykrywających wirusa (>99%),
  • prosta interpretacja wyniku,
  • możliwość stosowania na tych samych urządzeniach diagnostycznych, co test wykrywający wyłącznie SARS-CoV-2.

Kooperacja PAN, Polpharmy i Medicofarmy, już po raz drugi w tym roku pokazała, że kreatywne łączenie wiedzy naukowej ze znajomością procesów biznesowych pozwala tworzyć produkty najwyższej jakości. Należy podkreślić, iż poza wartością diagnostyczną, w postaci szybkiego rozpoznania właściwej choroby, test MediPAN-COVID+Flu wpisuje się doskonale w zalecenia WHO, podkreślające konieczność wyboru multipleksowych testów PCR do jednoczesnego wykrywania wirusów grypy i SARS-CoV-2 w celu efektywnego wykorzystania odczynników, materiałów eksploatacyjnych i czasu pracy personelu.

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz