Wernisaż wystawy poświęconej perfumiarzowi z Łazarza i firmie braci Stempniewiczów rozpocznie się w Przystani Sztuki w środę, 11 sierpnia. Wszyscy wiedzieli, że mieliśmy na tyłach Głogowskiej fabrykę perfum. Ale nikt, że największą w Polsce. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć zdjęcia jej wnętrz i produktów.
Poznaj Nosa największej w Polsce fabryki perfum w międzywojniu. Wonności z perfumerii J. & S. Stempniewicz, a potem Polleny Lechii wiatr roznosił na pół dzielnicy. Brzmi jak slogan reklamowy, ale podobno tak było. Perfumy z Poznania stały na toaletkach dam od Berlina po Królewiec, a nawet za oceanem.
O losach fabryki opowie autor, Paweł Pawrowski. Ze względów pandemicznych liczba osób mogących wziąć udział w tym spotkaniu wynosi 30 osób.
W maju tego roku do bibliotek trafiła książka Perfumiarz z Łazarza o nosie i właścicielach fabryki J. & S. Stempniewicz. To najobszerniejsza jak dotąd monografia firmy, która zaczęła produkcję na Łazarzu równo sto lat temu. Historycy pisali dotąd, że prężna, że rzutka, że wyjątkowa, ale że największa wtedy fabryka mydeł i perfum w Polsce nie dodali.
Książkę Perfumiarz z Łazarza można wypożyczyć w: Bibliotece Raczyńskich, jej filiach nr 2, 4, 12, 14, 42, Filii Naramowickiej i Filii Wildeckiej, Domu Literatury, Bibliotece Uniwersyteckiej, bibliotece PTPN, Bibliotece Kórnickiej oraz WBPiCAK. Można pytać też w siedzibach Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz, Niewidzialna Ulica oraz w Fundacji Otwarta Strefa Kultury.
Poznaj Perfumiarza z Łazarza
Biurowiec Bałtyk – Przystań Sztuki, Poznań, Roosevelta 22
środa, 11 sierpnia godzina 18:00
Wystawa potrwa do 22 sierpnia
Wstęp wolny
Dodaj komentarz