Sporo ich jest w naszym mieście. A będzie jeszcze więcej! Nie tylko obcojęzycznych turystów, ale obcokrajowców, którzy znaleźli sobie nad Wartą dobre miejsce do życia. Wielu z nich pokochało Poznań, o swoich pasjach opowiadają w angielskojęzycznej audycji Internacional Poznań. Niektórych doskonale znacie: Amerykanin Eric Witsoe robi znakomite zdjęcia podziwiane na facebooku, a Włoch – Vinceno Corsini prowadzi radiowy program i promuje poznańskie wydarzenia kulturalne.
W tym tygodniu rusza pierwsza część nowej kampanii Poznania. „Wspólnie tworzymy jeden Poznań”, której celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat różnorodności mieszkańców i płynących z niej korzyści. Miasto chce tworzyć atmosferę przychylną wszystkim poznaniakom, niezależnie od tego, skąd pochodzą i jaki mają status społeczny.
W ramach kampanii pokazane zostaną portrety mieszkańców Poznania – zarówno tych urodzonych w stolicy Wielkopolski, jak i tych, którzy sami wybrali nasze Miasto na swój dom, mężczyzn i kobiet, starszych i młodszych, wywodzących z różnych środowisk, wykonujących rozmaite zawody, mających różnorakie pasje.
Fotografiom towarzyszą krótkie historie, przybliżające odbiorcom losy uczestników kampanii, ich związki z Poznaniem oraz przemyślenia na temat wielokulturowości Miasta i zróżnicowania jego mieszkańców. Projekt „Wspólny Poznań” to inicjatywa Centrum Badań Migracyjnych UAM. Centrum realizuje go wraz z Urzędem Miasta Poznania, w ramach projektu AMIGA: Aktywni migranci na lokalnym rynku pracy.
Do udziału w pierwszej edycji kampanii zaproszono 20 osób. Wybrane fotografie wraz z podstawowymi informacjami na temat różnorodności mieszkańców Poznania można obejrzeć na plakatach umieszczonych w środkach komunikacji miejskiej oraz w formie citylightów. Zwieńczeniem kampanii będzie wystawa wszystkich zdjęć w dużym formacie, na którą zaprosimy wszystkich we wrześniu 2015 roku – informuje Lidia Łada – Szczepaniak z Urzędu Miasta Poznania.
W Poznaniu w chwili obecnej mieszka 546 829 osób. Każdy z niesie ze sobą wyjątkową historię. Pochodzimy z niemal wszystkich stron świata i Polski oraz różnych środowisk społecznych, trudnimy się rozmaitymi zajęciami, pasjonujemy się wieloma dziedzinami. W tej różnorodności tkwi nasza siła, z niej powstaje kompleksowa całość, a my wszyscy tworzymy jeden Poznań.
Poznaniacy pochodzą ze 120 krajów
Bazując na liczbie zezwoleń na pobyt wydanych przez wojewodę wiemy, że mieszkańcy Wielkopolski pochodzą z około 120 krajów z całego świata. Większość osób mieszka w stolicy województwa.
Poznaniacy serwują kuchnię z 6 kontynentów
Wyjątkowe bogactwo Poznania wyraża się także w smakach. Potrawami z różnych stron świata częstują lokalne restauracje, a na talerzach w domach poznaniaków królują specjały ze wszystkich kontynentów. Z wyjątkiem Antarktydy.
Poznaniacy mówią w 102 językach
Na podstawie liczby krajów pochodzenia mieszkańców Poznania oraz wiedzy na temat języków używanych w poszczególnych państwach, oszacowaliśmy, że mówimy w co najmniej 102 językach. Wiemy jednocześnie, że ta liczba może być zdecydowanie większa, gdyż są osoby, które komunikują się w kilku językach.
Poznaniacy pochodzą z 16 województw Polski
Mieszkańcy Poznania pochodzą z różnych miast, miasteczek i wsi w Polsce. Migracje wewnętrzne są obok migracji z zagranicy głównym źródłem społecznej różnorodności polskich miast. W okresie powojennym w dużej mierze były one motywowane politycznie, obecnie wiążą się głównie z czynnikami ekonomicznymi czy możliwościami edukacyjnymi.
Poznaniacy studiują na 170 kierunkach
Tak wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania na poznańskich uczelniach. Społeczność studencką tworzą osoby z całej Polski i świata, które wybierają Poznań jako miejsce warte studiowania, a nierzadko również dalszego życia.
Poznaniacy uczą się w 40 językach
Tyle jest łącznie kierunków i specjalności filologicznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nie wykluczamy, że pula ta jest większa, gdyż przykładowo na kierunku etnolingwistyka studenci poznają mniej popularne, często lokalne języki. Ponadto coraz więcej wydziałów i uczelni oferuje możliwość studiowania w języku angielskim, by przyciągnąć do Poznania zagranicznych studentów.
Dodaj komentarz