Program Stypendiów Twórczych Miasta Poznania umożliwia artystom i osobom związanym z kulturą rozwijanie swoich kompetencji i umiejętności. W bieżącym roku, w ramach trzeciej edycji tego programu, przyznano wsparcie finansowe dla 43 indywidualnych twórców oraz 2 grup twórczych, którego łączna suma wyniosła 300 tysięcy złotych. Kwoty stypendiów oscylują między 5 a 20 tysiącami złotych.
Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, podkreśla, że bardzo cieszy go liczba uzdolnionych ludzi działających w obszarze kultury w Poznaniu i zwraca uwagę na to, jak ważne jest, aby twórcy mieli świadomość wsparcia ze strony miasta w zakresie rozwoju ich talentów i umiejętności. Działa to jako doskonałe uzupełnienie istniejących już form wsparcia dedykowanych organizacjom pozarządowym. Solarski zaznacza, że program stypendialny stał się integralną częścią poznańskiego życia kulturalnego, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem wśród artystów.
Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania i członek komisji oceniającej wnioski stypendialne, podkreśla cel programu, którym jest wspieranie rozwoju artystów z Poznania. Dzięki przyznanym środkom artyści mogą inwestować w zakup narzędzi, które pomogą im w ich twórczej pracy, a także uczestniczyć w kursach rozwijających ich umiejętności.
Idea programów stypendialnych pojawiła się podczas pandemii, a pierwszy raz fundusze zostały przyznane w ramach pakietu “Poznań Wspiera”. Od tamtego czasu program ewoluował z zamysłu wsparcia w kryzysie do systematycznego wspierania rozwoju kompetencji twórczych.
W obecnej edycji stypendia otrzymało łącznie 43 twórców (w tym grupy), a czołówkę nagrodzonych stanowią osoby z różnych dziedzin kultury, takich jak sztuki wizualne, muzyka, teatr, taniec czy literatura. Wśród laureatów znajdują się zarówno indywidualni artyści, jak i kolektywy twórcze, co pokazuje różnorodność działań realizowanych w Poznaniu.
Program Stypendiów Twórczych Miasta Poznania jest zarządzany przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznań, który odpowiada za organizację naboru oraz pracę komisji stypendialnej. Informacje na temat programu i jego uczestników są dostępne na stronie urzędowej.
Lista laureatów
- Małgorzata Bartosik (sztuki wizualne) – 8000 zł
Seria prac związanych z macierzyństwem będzie jednym z efektów stypendium dla poznańskiej artystki wizualnej, mającej na koncie udział w dziesiątkach wystaw indywidualnych i zbiorowych.
- Konrad Cichoń (teatr) – 5000 zł
Znany ze sceny Teatru Polskiego aktor i reżyser planuje poszerzyć swoje kompetencje w sferze wokalnej oraz literackiej.
- Joanna Czarnota (fotografia) – 5000 zł
Intrygujący projekt performatywny związany z historią rodzinną będzie możliwy do zrealizowania dzięki stypendium dla mieszkającej w Poznaniu fotografki i performerki.
- Dawid Dąbrowski (muzyka) – 11 000 zł
Muzyk – kompozytor i multiinstrumentalista – a także kurator festiwali muzyki współczesnej (Hiatus, Gadafest) planuje m.in. przygotowania do wydania płyty z autorskimi utworami oraz poszerzenie zarówno kompetencji, jak i posiadanego instrumentarium.
- Sebastian Dembski (muzyka) – 6000 zł
Zakup urządzeń i cyfrowych narzędzi do realizacji muzyki elektronicznej chce zrealizować poznański kompozytor, autor muzyki teatralnej i filmowej. W planach jest również wydanie albumu z autorskimi kompozycjami.
- Agata Elsner (teatr) – 5000 zł
Aktorka, lektorka i twórczyni wielu interesujących przedsięwzięć wykraczających poza dziedzinę teatru w ramach stypendium planuje pracę nad scenariuszem spektaklu teatralnego, poświęconego relacjom rodzinnym w czasach wojny.
- Magdalena Genow-Jopek (literatura) – 10 000 zł
Pisarka i animatorka kultury literackiej planuje wykorzystać stypendium na wydatki związane z tworzeniem powieści historycznej, której akcja rozgrywa się w okresie strajków w czerwcu 1956 roku.
- Grażyna Grasa Nowacka (sztuki wizualne) – 13 500 zł
Doświadczona artystka, tworząca na pograniczu sztuk wizualnych i performansu, planuje stworzenie książki artystycznej, połączonej z wystawą wykorzystanych w niej fotografii.
- Agnieszka Janowska (teatr) – 5000 zł
Kulturoznawczyni współtworząca studencki, amatorski teatr aktorzy.MY zamierza zrealizować ze swoimi współpracowniczkami i współpracownikami eksperymentalny projekt teatralny w Domu Studenckim Hanka.
- Joanna Jodełka-Czachorowska (literatura) – 16 500 zł
Autorka kilkunastu powieści kryminalnych i historycznych zamierza w ramach projektu stypendialnego skupić się na poznańskich… drzewach. Potraktowanie ich wybranych okazów jako pretekstu do opowiedzenia historii z nimi powiązanych może zaowocować różnymi rezultatami, ale przede wszystkim refleksją dla mieszkanek i mieszkańców Poznania oraz osób odwiedzających nasze miasto.
- Ula Kijak (teatr) – 12 300 zł
Obiektem zainteresowania reżyserki teatralnej z 20-letnim stażem (i ponad 60 spektaklami w dorobku) jest poszerzenie wiedzy i kompetencji w zakresie świadomej zgody, przeciwdziałania wypaleniu i konfliktom w zespołowych projektach kulturalnych.
- Paweł Knorps (muzyka) – 10 000 zł
Jest muzykiem improwizującym – zawodowo gitarzystą, ale również basistą, producentem muzycznym i kompozytorem, działającym w Kołorkingu Muzycznym. Celem jego projektu stypendialnego jest stworzenie albumu jazzowego, improwizowanego, który odzwierciedla lokalną kulturę, historie i dźwięki Poznania oraz angażuje społeczność w proces twórczy.
- Aniela Kokosza (taniec) – 8000 zł
Stypendialny projekt poznańskiej pedagożki tańca i choreoterapeutki dotyczy poszerzania wiedzy i kompetencji poprzez udział w szkoleniach oraz uzupełnienia warsztatu narzędziowego.
- Magdalena Kopiczko (rzemiosło) – 6000 zł
Wytwarza obiekty ceramiczne, uczy ich toczenia na kole, pokazuje swoje rzemiosło na licznych wydarzeniach. W ramach projektu stypendialnego zamierza zająć się mniej znanym sposobem tworzenia obiektów ceramicznych, tzw. wypalaniem raku.
- Julia Królikowska (sztuki wizualne) – 6000 zł
Efektem projektu proponowanego przez utytułowaną malarkę będzie seria prac (malarskich i obiektowych), poprzedzonych eksperymentami nad wykorzystaniem nowych, nietradycyjnych materiałów, które odnosiłyby się do błon, cielesności i anatomii.
- Piotr Maciejewski (muzyka) – 6000 zł
Utytułowany kompozytor, instrumentalista, producent i wykonawca muzyki popularnej, teatralnej i filmowej (a także soundtracków do gier komputerowych) w ramach stypendium zamierza doposażyć swoje studio nagraniowe.
- Alisa Makarenko (taniec) – 5000 zł
Jest tancerką i choreografką, rozwija też mov_improv_ment: autorską formułę twórczą, łączącą taniec współczesny, improwizację i… psychologię. Zamierza organizować warsztaty i performanse inspirowane architekturą Poznania.
- Małgorzata Marciniak (sztuki wizualne) – 6000 zł
Multiinstrumentalistka, specjalizująca się w instrumentach perkusyjnych, a jednocześnie animatorka kultury, działająca m.in. na rzecz mieszkanek i mieszkańców osiedla Główna. W ramach stypendium ma szansę uzupełnić instrumentarium, poszerzające paletę brzmień w jej licznych projektach muzycznych.
- Magdalena Mellin (sztuki wizualne) – 6700 zł
Artystka wizualna, performerka, malarka, autorka tekstów, poetka. Aktualnie pracuje nad zbierającym jej doświadczenia książką/zinem, którego prezentację planuje w formie performatywnej, bliskiej jej dokonaniom w ostatnich latach.
- Patrycja Piwosz (sztuki wizualne) – 10 000 zł
Choć rzeźba jest w centrum jej zainteresowań artystycznych, równie ważne jest dla artystki jej otoczenie, co kieruje jej poszukiwania w stronę instalacji, performansu i tańca. W ramach stypendium planuje pracę nad instalacją performatywną, wspierającą odbiorców w odnajdywaniu uważności.
- Aleksandra Rajska (sztuki wizualne) – 11 000 zł
W pracach teatralnych interesuje ją przede wszystkim społeczna rola sztuki. Widać to, m.in. w charakterze zgłoszonego przez nią do stypendium projektu “Miasto wrażliwe”, który ma być realizowany z osobami w spektrum autyzmu. Efektem ma być mapa miejsc szczególnie przyjaznych osobom neuroróżnorodnym w Poznaniu.
- Sonia Rammer (sztuki wizualne) – 5000 zł
Artystka wizualna, mająca w dorobku szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, ale też podróżniczka. Stypendium pozwoli jej na udział w niezwykłym projekcie performatywnym w Chile, na terenie najsuchszego miejsca na świecie – pustyni Atakama.
- Patrycja Rutkowska (sztuki wizualne) – 13 000 zł
Kuratorka i animatorka, związana obecnie z poznańskim Barakiem Kultury. Dzięki stypendium zamierza wykonać prace przygotowawcze do projektu “Anatomika”, związanego z historią badań nad ciałem ludzkim.
- Gabriela Skrzypczak (sztuki wizualne) – 7000 zł
Kuratorka sztuki współpracująca z wieloma nie tylko poznańskimi galeriami sztuki współczesnej (oraz innymi miejscami prezentacji sztuki) swój projekt stypendialny poświęca na badania dokonań artystycznych polskich twórców sztuki queer, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł powstałych w latach 2015-2023.
- Martyna Stachowczyk (teatr) – 8000 zł
Kondycja współczesnego teatru lalkowego to punkt wyjścia projektu badawczo-wystawienniczego Martyny Stachowczyk – rzeźbiarki współpracującej od wielu lat z twórcami teatru niezależnego i wykładowczyni poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.
- Anna Szamotuła (sztuki wizualne) – 5000 zł
Od lat konsekwentnie tworzy i promuje słuchowiska i inne formy sztuki wywodzące się z twórczości radiowej. W ramach projektu stypendialnego pracować będzie nad spektaklem dźwiękowym o niespotykanej dotąd formie.
- Dawid Tatarkiewicz (fotografia) – 10 000 zł
Fotograf, laureat licznych nagród i stypendiów, uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych stypendium zamierza przeznaczyć na modernizację sprzętu do codziennej pracy twórczej.
- Szymon Waliszewski (muzyka) – 5000 zł
Znamy go jako perkusistę zespołu Muchy, ale w swych solowych działaniach field recordingowych skupia się na dokumentowaniu dźwięków natury. W październiku zaprezentuje w Poznańskim Centrum Dziedzictwa wodną “ścieżkę dźwiękową” Poznania, równolegle pracuje nad interpretacją dźwięków poznańskich… podziemi.
- Karolina Wensierska (taniec) – 5000 zł
Aktorka, tancerka, choreografka, pedagożka i instruktorka tańca terapeutycznego. Głównym polem jej działań artystyczno-badawczych jest wykorzystanie japońskiego tańca butoh w choreografii oraz terapia tańcem i ruchem dla osób ze spektrum autyzmu.
- Monika Wińczyk (teatr) – 6000 zł
Artywistka – takie określenie wyjątkowo pasuje do Moniki Wińczyk, znanej nie tylko w Poznaniu z działań twórczych i aktywistycznych na polach muzyki, sztuk wizualnych, performansu i teatru. Z pomocą Miasta Poznań przygotowuje swój monodram na bazie tekstu/manifestu “W tajemnym kręgu/In the secret circle”.
- Aleksandra Wojtaszek (muzyka) – 5000 zł
Sama pisze o sobie: “Dyrygent, aranżer, psycholog”. Kieruje znanym poznańskim zespołem chóralnym Inspiro Ensemble, jest autorką setek opracowań chóralnych polskich i zagranicznych kompozycji. Stypendium wesprze jej udział w renomowanych kursach i seminariach dyrygenckich w Lizbonie i Helsinkach.
- Marta Zgierska (fotografia) – 14 000 zł
Artystka wizualna tworząca prace fotograficzne, laureatka wielu konkursów, mająca na koncie wystawy indywidualne w Polsce i za granicą. Stypendium wesprze jej pracę nad wyposażeniem pracowni twórczej.
- Karolina Zielazek-Szeska (sztuki wizualne) – 5000 zł
Choć jest absolwentką historii, znajduje twórcze spełnienie w projektowaniu rzeźb, instalacji, obiektów i innych prac z dziedziny sztuk wizualnych. Jej projekt stypendialny jest związany z projektowaniem liter i krojów pisma.
- Michalina Żurek (taniec) – 20 000 zł
Tancerka, performerka i choreografka dzięki stypendium będzie miała możliwość odbycia stażu u boku jednej z najważniejszych szwajcarskich twórczyń tańca współczesnego, a także udziału w przygotowaniu spektaklu tanecznego w Lozannie.
- Stypendium dla grupy twórczej: Piotr Paszkiewicz, Mateusz Doniec (muzyka) – 10 000 zł
Solo i duet akordeonowy Sonorum Duo mają na koncie 21 nagród na konkursach i festiwalach w kraju i za granicą. Stypendium pozwoli im zrealizować nagrania na pierwszą płytę, zawierającą kompozycje m.in. J.S. Bacha, F. Schuberta czy A. Piazzoli.
- Stypendium dla grupy twórczej: Anna Pilawska-Sita, Michał Sita (fotografia) – 10 000 zł
Sztuka jako obszar fotograficznej refleksji nad relacjami architektury z otoczeniem przyrodniczym – wystawy i publikacje na ten temat zaowocowały zaproszeniem na rezydencję artystyczną podczas Biennale Sztuki organizowanym przez Muzeum Sztuki w Jeju w Korei Południowej.
Dodaj komentarz