Od jutra Poznań stanie się centrum designu z ogromną liczbą spotkań, dyskusji, prezentacji dotyczących projektowania i przestrzeni publicznej. Będzie także lubiana przez poznaniaków gra miejska. Swoje podwoje otworzą poznańskie galerie a także studia architektoniczne. W tworzenie bogatego programu zaangażowani są nie tylko artyści ale także naukowcy i środowiska biznesowe.
Poznan Design Days ma być platformą wymiany doświadczeń polskich i zagranicznych środowisk projektowych, w której będą prezentowani zarówno dojrzali projektanci, jak i twórcy młodego pokolenia. Wydarzenie ma stanowić bezpośredni wyraz roli komunikacji w projektowaniu, stąd też hasłem przewodnim pierwszej edycji festiwalu jest: KOMUNIKACJA.
W programie zaplanowano liczne wystawy, prezentacje, pokazy filmów, spotkania, warsztaty i dyskusje na temat designu i przestrzeni publicznej.
Na kilkunastu stałych i utworzonych na czas festiwalu wystawach w centrum miasta zobaczyć będzie można „Meble Kowalskich” – najpopularniejsze w PRL-u proste zestawy „segmentów” – towarzyszyły milionom Polaków już od jesieni 1963 roku weszły do masowej produkcji a także innowacyjny design zaproponowany przez studentów architektury.
Naszym celem jest prezentacja i promocja kreatywnego projektowania, a także edukacja w zakresie wzornictwa przemysłowego. W 2014 roku program krążył będzie wokół tematu wielkopolskich twórców i klimatu miasta. Chcemy pokazać, że Design nie jest tyko domenom architektów i artystów – mówi Piotr Luczys, rzecznik prasowy festiwalu.
Ważnym elementem 10 dniowego wydarzenia są dyskusje, a w śród nich Bałak Design – festiwalowy projekt łączący sztukę z biznesem oraz doświadczenie ze start up’em.
Kultura w Polsce jest postrzegana jako sektor potrzebujący stałego wsparcia, który nie potrafi zarobić na swoje cele czy utrzymanie. Design stanowi nowoczesną formę sztuki, która w bardzo szerokim zakresie potrafi wpływać na poszczególne dziedziny życia łącząc w sobie aż cztery sektory: sztukę – biznes – technologie – innowacje. O relacjach biznesu i sztuki rozmawiać będą projektanci oraz osoby, które potrafią wykorzystać potencjał designu i tworzyć nową jakość w sztuce – mówił podczas konferencji prasowej kurator projektu Piotr Jarzyna.
Wydarzenia festiwalu są bezpłatne. Więcej informacji znajdziecie na stronie: poznandesigndays.pl
Dodaj komentarz