Które gminy i miasta mogą pochwalić się największymi dochodami “na głowę” mieszkańca? Według rankingu, który został właśnie opublikowany, Poznań należy do ścisłej czołówki wśród dużych miast.
Od lat w czołówce najliczniej reprezentowane są największe miasta, bogate gminy i powiaty wokół największych miast, małe miejscowości z dużymi zakładami przemysłowymi działającymi w niektórych sektorach gospodarki takie jak kopalnie, elektrownie, cementownie, a także nadmorskie gminy turystyczne – wyjaśnia prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego – więcej zamożnych samorządów znajdujemy także w Polsce zachodniej niż wschodniej.
Coroczny ranking czasopisma Wspólnota na najzamożniejszy samorząd w Polsce wygrała gmina Kleszczów, która może pochwalić się dochodem na jednego mieszkańca w wysokości 44.29o,00 zł. To zasługa zlokalizowanych na jej terenie kopalni węgla brunatnego i elektrowni. Dobrze radzi sobie również Krynica Morska (18.770,00 zł) oraz Nowe Warpno (11.38 tys. zł).
Nie ma się co oszukiwać, to był kolejny nienajlepszy rok dla polskich samorządów, spowolnienie gospodarcze przekłada się na sytuację finansową, bo znaczna część źródeł dochodów budżetowych wykazuje wrażliwość na wahania cyklu koniunkturalnego – dodaje Paweł Swianiewicz – rok temu odnotowaliśmy delikatny wzrost liczonych w cenach stałych, a więc po uwzględnieniu inflacji, łącznych dochodów w porównaniu z rokiem poprzednim.
Oto lista najbogatszych miast wojewódzkich w rankingu prezentującym dochody na jednego mieszkańca:
Warszawa 5.401,70
Wrocław 4.750,65
Poznań 4.059,21
Kraków 4.038,48
Gdańsk 4.003,66.
Pełny ranking publikuje tutaj Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota.
Dodaj komentarz