POZnań

Poznań w hołdzie zesłanym na Sybir

pomnik katynski  Foto:

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza z deportacji Polaków na Sybir, w wyniku której ponad 140 tysięcy naszych rodaków zostało wywiezionych na wschód. To tragiczne wydarzenie na trwałe wpisało się w historię Polski i pozostaje w pamięci kolejnych pokoleń. W 85. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń, przedstawiciele władz, organizacji sybirackich oraz mieszkańcy Poznania złożyli hołd ofiarom deportacji, oddając cześć tym, którzy zostali wyrwani ze swoich domów i zmuszeni do życia w nieludzkich warunkach.

Uroczystości odbyły się 10 lutego przy Pomniku Ofiar Katynia i Sybiru. Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta Poznania, symbolicznie reprezentując mieszkańców miasta, złożył kwiaty, podkreślając znaczenie pamięci o tragicznych losach Polaków. Wśród obecnych byli również przedstawiciele władz rządowych i samorządowych oraz organizacji zrzeszających Sybiraków i kombatantów, którzy uczestniczyli w tym ważnym dla historii Polski wydarzeniu.

Deportacje Polaków miały na celu nie tylko fizyczne usunięcie niewygodnych obywateli, ale także zniszczenie wszelkich śladów polskiej państwowości na zajętych terenach. Według Instytutu Pamięci Narodowej, wywózki skierowane były przede wszystkim przeciwko polskiej elitzie – osobom świadomym swojej narodowej tożsamości. Osoby te traktowane były jako elementy destabilizujące sowiecki porządek. W ciągu lat 1940-1941 przeprowadzono aż cztery podobne akcje deportacyjne, przy czym ostatnia miała miejsce w maju i czerwcu 1941 roku.

Związane z tym wydarzenie nie tylko przypomina o tragicznych losach wielu Polaków, ale także stawia pytania o naszą tożsamość i pamięć historyczną. Pamiętając o ofiarach deportacji, nie możemy zapominać o wartości, jakie niesie ze sobą wolność i suwerenność narodowa. Obchody rocznicowe są nie tylko refleksją nad przeszłością, ale także ważnym krokiem w kierunku budowania przyszłości opartej na poszanowaniu dla historii i pamięci o tych, którzy ucierpieli.

Niezależnie od zmian zachodzących w świecie, pamięć o Sybirakach i ich tragicznych losach powinna pozostać żywa w zbiorowej świadomości narodu. I choć minęło 85 lat od tamtych wydarzeń, warto wciąż pielęgnować tę pamięć oraz przekazywać ją przyszłym pokoleniom.

Użyte w artykule zdjęcia:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz