Choć większość mieszkańców zadeklarowała wariant segregacji śmieci, decydując się na niższą opłatę wynoszącą 12 zł miesięcznie to w ogólnej puli, selektywnie zgromadzone odpady stanowią tylko 14%. Za wywóz śmieci niesegregowanych płaci się 20 złotych miesięcznie od osoby.
Przez ostatnie trzy miesiące mieszkańcy Poznania i gmin zrzeszonych w związku zarządzającym gospodarką odpadami wyprodukowali 63 tysiące ton odpadów, ale tylko około 9 tysięcy ton stanowiły śmieci posegregowane.
Jak informuje Walerian Ignasiak, rzecznik ZM GOAP – zmniejsza się liczba skarg i reklamacji. W lipcu zanotowano ich 5.108, w sierpniu 4.666, we wrześniu 2.287.
Związek konsekwentnie wymaga od firm odbierających odpady rzetelnego wywiązywania się z obowiązków. W razie potwierdzonych opóźnień i nieprawidłowości w odbiorze odpadów naliczane są kary umowne. Przez trzy miesiące funkcjonowania systemu firmy musiały zwrócić 61.850 zł., ale także sygnalizują też przypadki naruszania zasad segregowania odpadów przez mieszkańców. ZM GOAP wystosował do 44 osób pisma z ostrzeżeniem i wezwaniem do prawidłowego, zgodnego z regulaminem segregowania.
Kto nie uiścił opłat w terminie do 15 października, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Opłata jest podatkiem a Związek urzędem administracji publicznej i musi przestrzegać ordynacji podatkowej. Zgodnie z nią w stosunku do osób, które nie dokonały wpłat w terminie będą naliczane odsetki za każdy dzień zwłoki.
Dodaj komentarz