POZnań

Poznaniacy kopią w Egipcie

Wykopaliska w Tell El-Farcha  Foto: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Ślady egipskiej historii wspólnie odkrywają pracownicy poznańskiego Muzeum Archeologicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozpoczął się właśnie kolejny sezon badawczy w Tell el-Farcha – wyjątkowo bogatym stanowisku archeologicznym w północno-wschodniej Delcie Nilu, około 120 km od Kairu.

Poznaniacy rozpoczęli wykopaliska w niebadanej dotąd części Tell el-Farcha. Ich wysiłki skoncentrują się na analizie domostw z okresu, kiedy w północnej części Egiptu pojawili się osadnicy z południa tzw. nagadyjczycy, którzy mieli przyczynić się do zjednoczenia i powstania cywilizacji faraońskiej.

Wykopaliska w Tell El-Farcha Foto: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Wykopaliska przyniosły do tej pory mnóstwo spektakularnych odkryć. Wśród nich są 2 złote figury sprzed ponad 5 tys. lat przedstawiające prawdopodobnie władcę i jego syna. To jedne z najcenniejszych i najbardziej cennych zabytków znalezionych przez polskich archeologów podczas wykopalisk w ostatnich latach w Egipcie. Obecnie zabytki można oglądać na ekspozycji w Muzeum Egipskim w Kairze.

Tegoroczny sezon poznańskich wykopalisk jest współfinansowany z puli grantu przyznanego dr Agnieszce Mączyńskiej z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej w ramach programu „POMOST”. Wspólnie z zagranicznymi partnerami badaczka analizuje rolę Delty Nilu w czasie poprzedzającym kształtowanie się państwowości egipskiej W badaniach bierze udział również grupa studentów z Instytutu Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz