Co najmniej 20 milionów złotych wyłudzili pracownicy firm doradztwa rolniczego. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu zatrzymali dwie osoby podejrzane o oszustwa i uzyskanie korzyści na szkodę Unii Europejskiej oraz Skarbu Państwa.
Zatrzymani Anna M. oraz Maciej K. posiadają akredytację Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podejrzane znajdują się pod dozorem policji, mają zakaz opuszczania kraju i wykonywania zawodu. Zabezpieczono także ich majątki, w tym duże sumy pieniędzy na kontach bankowych oraz hipoteki nieruchomości.
Proceder wyłudzeń polegał na fikcyjnym audycie gospodarstw rolnych, a sfabrykowane dokumenty były przekazywane do ARiMR , która wypłacała około 6 tys. zł za usługę doradczą. Policjanci zajmujący się tą sprawą ustalili, że podejrzane firmy przedłożyły dokumentacje z przeprowadzonych około 4 tys. audytów, za które otrzymały ponad 20 mln złotych.
Prowadzący śledztwo weryfikują przeprowadzone audyty, do tej pory przesłuchali 125 rolników z całej Polski. Ustalono m.in. że w większości gospodarstw nie przeprowadzano jakiekolwiek audytu, rolnicy często podważali autentyczność swoich podpisów na dokumentach.
Należy wyjaśnić, że audyty gospodarstw rolnych nie są obowiązkowe. Posiadanie jednak takiego audytu, przeprowadzonego przez licencjonowaną firmę doradczą, jest wiarygodną oceną gospodarstwa pod względem zgodności z wymogami UE. Przeprowadzone prawidłowo badanie pomaga rolnikom skutecznie ubiegać się o dopłaty bezpośrednie, dotacje na modernizację gospodarstwa albo pomoc finansową na zakup drogiego sprzętu rolniczego z funduszy UE.
Rozpracowane przez policjantów z Poznania firmy doradztwa rolniczego wymyśliły jednak mechanizm, dzięki któremu za swoje fikcyjne usługi wyłudzały finansowe dotacje na szkodę UE i Skarbu Państwa. Oficerowie prowadzący śledztwo są przekonani, że proceder wyłudzeń był prowadzony na jeszcze większą skalę i dlatego nie wykluczają zatrzymania kolejnych osób podejrzanych w tej sprawie.
Dodaj komentarz