K U L T U R A

Poznańska Nagroda Literacka dla poetki z Puszczykowa

Krystyna Milobedzka  Foto: Filip Lepkowicz / materiały prasowe

Poznańska Nagroda Literacka staje się jedną najbardziej dostrzeganych i prestiżowych w Polsce, choć ustanowiona została raptem 5 lat temu. Laureatów wybiera jury złożone z wybitnych literaturoznawców. W tym roku Miasto Poznań wyróżniło poetkę Krystynę Miłobędzką, a do stypendium nagrody literackiej zostały nominowane trzy pisarki.


Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont oraz Wiesław Myśliwski, a laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt i Tomasz Bąk.

W tym rok jury postanowiło nagrodzić Krystynę Miłobędzką, mieszkającą w podpoznańskim Puszczykowie, poetkę autorkę sztuk teatralnych dla dzieci, dramaturżkę.

Prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący jury Poznańskiej Nagrody Literackiej mówi, że Krystyna Miłobędzka jest poetką wybitną, może najwybitniejszą spośród żyjących. O dowody na to łatwo: od żarliwego zainteresowania akademików, piszących o niej książki i doktoraty, do zasłuchanej w jej kruchy głos publiczności wieczorów autorskich. Aura nieugiętej słabości, emanowana przez utwory Miłobędzkiej, przenikanie się intelektualnej wybredności z przedstawieniami konkretnych doświadczeń i sytuacji, komunikatywność będąca nierzadko efektem eksperymentowania, charyzma autentyczności – to zaledwie pierwsze z brzegu powody, dla których odbiór twórczości Krystyny Miłobędzkiej zdaje się tak wyjątkowy.

Do nagrody stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowane zostały Monika Glosowitz za książkę „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”, Agnieszka Pajączkowska za książkę „Wędrowny Zakład Fotograficzny” oraz Joanna Żabnicka za książkę „Koniec lata”. Laureatkę poznamy podczas gali Poznańskiej Nagrody Literackiej 20 listopada o godz. 19 w Centrum Kultury Zamek.

Użyte w artykule zdjęcia: Filip Lepkowicz / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz