BizNews

Poznańska spółka chce kupić kopalnię

Kopalnia Bogdanka  Foto: wikipedia/cc

Można już zapisywać się na sprzedaż akcji Kopalni Bogdanka. W ramach ogłoszonego 14 września wezwania, Enea zaproponowała akcjonariuszom cenę 67,39 zł za akcję. Zamierza przejąć kontrolę nad kopalnią, obejmując łącznie do 66% jej akcji. Propozycja Enei została pozytywnie oceniona m.in. przez analityków, a także zarząd górniczej spółki.

Zapisy są przyjmowane w wybranych punktach obsługi klienta Domu Maklerskiego Banku Handlowego oraz punktach przyjmowania zapisów Banku Handlowego w Warszawie lub korespondencyjnie. Potrwają do 16 października. Enea nabędzie akcje objęte zapisami złożonymi w ciągu pierwszych 14 dni przyjmowania zapisów na zasadzie proporcjonalnej redukcji – w przypadku gdy w tym czasie zostaną złożone zapisy na liczbę akcji większą niż 64,57%.

Warunkiem powodzenia transakcji jest również uzyskanie zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Postępowanie w tej sprawie zostało zawieszone, w związku z możliwością wprowadzenia zmian w statucie Bogdanki, które mogą zablokować transakcję. Jeśli akcjonariusze górniczej spółki ograniczą możliwość wykonywania prawa głosu do 10%, wezwanie nie dojdzie do skutku. Fakt ten nie ma jednak wpływu na przebieg samego wezwania, ani na możliwość składania zapisów.

Jesteśmy inwestorem, który może zagwarantować rozwój Bogdanki w bardzo trudnych dla branży wydobywczej warunkach rynkowych. Z punktu widzenia właścicieli, pracowników, ich rodzin, kontrahentów firmy jak i mieszkańców Lubelszczyzny jesteśmy „bezpieczną przystanią” dla kopalni – mówi Paweł Orlof, wiceprezes Enei.

Lubelski Węgiel Bogdanka jest najbardziej efektywnym przedsiębiorstwem górniczym w Polsce. Należąca do Enei Elektrownia Kozienice jest głównym odbiorcą produktów kopalni, a Bogdanka to największy dostawca paliwa dla koncernu. Enea jest sprzedawcą, dystrybutorem i producentem energii elektrycznej i cieplnej. Ma około 2.500.000 klientów, produkuje około 13% sprzedawanego w Polsce prądu, odpowiada za bezpieczne dostawy energii do mieszkańców północno-zachodniej części kraju.

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz