POZnań

Poznański Budżet Obywatelski – głosujemy!

Poznański Budżet Obywatelski 2015  Foto: lepszyPOZNAN.pl / tab

Poznański Budżet Obywatelski 2015 Foto: lepszyPOZNAN.pl / tabPoznaniacy głosują na projekty, które zostaną dofinansowane z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Można swój głos oddać w jednym z kilku punktów w mieście, bądź poprzez Internet. Wspólnie zdecydujemy na co przeznaczone będzie aż, bądź tylko, 10.000.000 złotych.

Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Poznania zameldowani tutaj na stałe, którzy wpisani są na listy wyborcze. Może także głosować młodzież, która ukończyła 16 rok życia, a więc nie posiadająca jeszcze praw wyborczych. W tym przypadku głos jest uznany za ważny po akceptacji oświadczenia o przetwarzaniu danych osobowych poświadczonego przez rodzica lub opiekuna prawnego – informują urzędnicy.

Swoje zdanie poprzez oddanie głosów na wybrane projekty mogą wyrazić również studenci poznańskich uczelni, którzy nie są zameldowani w Poznaniu. Głosować mogą na podstawie numeru legitymacji studenckiej.

Projekty podzielone są na dwie grupy. Pierwsza z nich to projekty duże, a więc takie, których wartość przekracza 1.000.000 złotych. Na liście znalazło się 10 takich projektów. Drugą grupę tworzą projekty małe, których realizacja nie jest droższa niż 1.000.000 złotych. Do wyboru jest dokładnie 20 takich projektów.

Głosowanie odbywa się poprzez wybranie maksymalnie 3 najważniejszych zadań dużych oraz 3 najważniejszych zadań małych z listy proponowanych i zweryfikowanych projektów – wyjaśniają organizatorzy głosowania – do realizacji mogą zostać przeznaczone te projekty, które uzyskały największą liczbę głosów w swojej kategorii, aż do wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonych na Poznański Budżet Obywatelski.

Głosowanie rozpoczęło się 1 października i potrwa do niedzieli 12 października. Swoje głosy możemy oddawać poprzez specjalny serwis internetowy. Wystarczy przygotować swój numer PESEL, kliknąć tutaj, aby przejść do głosowania. Po wypełnieniu formularza zobaczymy listę wszystkich projektów wraz z opisami. Teraz wystarczy wybrać 3 z nich zaznaczając kratki obok nich. Potem już tylko zatwierdzić i… tak zdecydowaliśmy jak zostaną wydane bejmy.

Można również głosować w bardziej tradycyjny sposób. W różnych miejscach Poznania rozstawione są niebieskie namioty w których czekają wolontariusze i oczywiście karty do głosowania. Namioty na ul. Półwiejskiej przy Starym Marychu i Starym Browarze oraz na placu Wolności przy fontannie można odwiedzać codziennie do 12 października od 10:00 do 18:00.

Dodatkowo w weekendy zorganizowane zostaną punkty do głosowania Rynku Wildeckim (przy kościele) oraz na ul. Dąbrowskiego (przy Rynku Jeżyckim). Będą one otwarte w soboty i niedziele również od 10:00 do 18:00.

Niebieskie namioty staną również na skrzyżowaniu ul. Fredry i al. Niepodległości oraz przez wejściem do Poznańskiej Palmiarni w niedziele 5 i 12 października. Dodatkową okazją do głosowania będzie 15 Poznań Maraton. Specjalnie z tej okazji punkt zostanie ustawiony zostanie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie głosy oddawać będzie można w weekend 10-12 października w godz.10:00 – 18:00.

Głosować można także w punktach informacyjnych Urzędu Miasta Poznania.

PROJEKTY DUŻE

1. Zagospodarowanie terenu Szacht (Glinianek) w Dolinie Strumienia Junikowskiego

2. Wartostrada

3. Sportowy Golaj – Golęcińska Strefa Sportu i Rekreacji

4. (od)nowa pływalni przy Arenie

5. Park edukacyjno-rekreacyjny nad Jeziorem Kierskim z ogólnodostępną plażą

6. Dodatkowa wydzielona nitka ciągu rowerowego lub pieszego po północnej stronie jeziora Malta wraz z budową 5 stacji wypożyczalni Poznańskich Rowerów Miejskich.

7. Łęgi. Akcja – Reaktywacja!

8. Renowacja Areny – kontynuacja

9. Przystań nad Wartą

10. Ratowanie sieci Fortów Poznańskich (forty główne)

PROJEKTY MAŁE

1. Promocja Powstania Wielkopolskiego wśród młodzieży

2. Remont placu do nauki jazdy na rowerze

3. Założenie kilku ławek Grunwaldzie

4. Doposażenie Bulwaru Na Szelągu

5. “Nowoczesny Ogród” czyli rewitalizacja Ogrodu Jordanowskiego Nr 1

6. Budowa pierwszego w Poznaniu Parku Aktywności Fizycznej street workout do uprawiania treningu ulicznego

7. “Zdrowy Kręgosłup” Program edukacyjno-zdrowotny zapobiegania wadom postawy u dzieci i młodzieży szkolnej

8. Trener Osiedlowy – całoroczne, bezpłatne zajęcia sportowe na osiedlowych boiskach dla dzieci, młodzieży oraz seniorów.

9. Plac Nowakowskiego miejscem rekreacji

10. Budowa torów łuczniczych przy ul. Urbanowskiej w Poznaniu z przeznaczeniem dla Klubu Sportowego Leśnik

11. Pod dobrym dachem – program budowy wiat rowerowych przy szkołach w Poznaniu

12. Ułatwienia w dostępie do informacji dla osób niedowidzących i niewidomych w miejscach użyteczności publicznej

13. Rowerowa Trasa Grunwaldzka

14. Jeżyckie Centrum Kultury – miejsce integracji społeczności lokalnych

15. Wypożyczalnia sprzętu wodnego

16. “Nowa Rusałka”

17. Akcja społeczna – Razem pokonamy czerniaka

18. Winogradzki Park Sportu i Rekreacji

19. Otwórz oczy – niewidomy też poznaniak

20. Winnice Poznania

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz