Opowieści o wykopaliskach nie muszą być nudne, mogą fascynować i zadziwiać. A talent popularyzatora wiedzy o pradziejach i historii oraz kulturze ziem polskich to rzecz wyjątkowa i nagradzana!
Dr Michał Brzostowicz, zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego otrzymał Nagrodę im. Krzysztofa Dąbrowskiego przyznawaną przez Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich przyznawaną wybitnym popularyzatorom tej dyscypliny naukowej.
Nagroda przyznawana jest od 1982 roku, co dwa lata. W ten sposób naukowcy chcieli upamiętnić postać wybitnego naukowca – Krzysztofa Dąbrowskiego (1931-1979), który posiadał szczególną pasję upowszechniania wiedzy o pradziejach i historii kultury ziem polskich.
W uzasadnieniu wyboru dr. Michała Brzostowicza czytamy: „nagrodę tą Stowarzyszenie nasze przyznało za całokształt działań popularyzatorskich, oświatowych i organizacyjnych na rzecz upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym naszego kraju.”
Dr Michał Brzostowicz ukończył archeologię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1985 roku. Tytuł doktorski uzyskał w Polskiej Akademii Nauk. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu na kierunku Menedżer Kultury. Zajmuje się problematyką archeologii wczesnego średniowiecza oraz popularyzacją nauki. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych.
Prowadził badania terenowe (wykopaliskowe, powierzchniowe i nadzory archeologiczne) w Wielkopolsce i na Pomorzu, jest również pomysłodawcą i współorganizatorem festiwali kultury słowiańskiej i cysterskiej w Lądzie nad Wartą.
Dodaj komentarz