Większość absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu już w rok po studiach magisterskich znajdowało pracę lub zakładało własną firmę. Ich zarobki kształtowały się na poziomie średniej krajowej, ale i tak zarabiali więcej niż absolwenci szkół wyższych. To najważniejsze wnioski z pierwszej edycji Badania Losów Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.
Celem Badania Losów Absolwentów UEP było określenie, jak wiedza i umiejętności zdobyte podczas studiów wpływają na ścieżki kariery absolwentów po pewnym czasie od ukończenia nauki – informuje Iwona Cieślik z działu marketingu uczelni.
Z badania wynika, że absolwenci UEP dobrze radzą sobie na rynku pracy. W ciągu roku od ukończenia studiów zdecydowana większość z nich podejmuje pracę najemną. 11% decyduje się na własną działalność gospodarczą. Pracę najczęściej znajdują samodzielnie, nie korzystając z pomocy instytucji powołanych do wspierania karier zawodowych. Ponad 1/3 pracujących w ciągu roku od ukończenia studiów przynajmniej raz awansuje – najczęściej ci, którzy pracują w branżach finansowej i ubezpieczeniowej.
Średnie miesięczne zarobki netto absolwentów UEP rok po ukończeniu studiów wynoszą 2859 zł. Wynagrodzenia w istotny sposób różnią się jednak w zależności od rodzaju wykonywanej działalności i miejsca zamieszkania.
Wyniki badania będą wykorzystane do określenia adekwatności treści przekazywanych studentom podczas studiów oraz do modyfikowania programów kształcenia i metod prowadzenia zajęć dydaktycznych w celu lepszego ich dostosowania do potrzeb rynku pracy – dodaje Iwona Cieślik.
Dodaj komentarz