Oferta dual fuel, czyli możliwość kupowania prądu i gazu od tej samej firmy, to coraz atrakcyjniejszy segment sprzedaży. Do wprowadzenia nowego produktu przygotowuje się również Enea. Poznańska spółka energetyczna liczy, że podniesie to rentowność sprzedaży.
– Budujemy kompetencje w zakresie rynku gazu. Chcemy ofertę dual fuel mieć najwcześniej w 2014 roku – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Janusz Bil, pełniący obowiązki prezesa Enei. – Produkt dual fuel może podnieść rentowność sprzedaży w segmencie gospodarstw domowych, bo połączenie sprzedaży energii w tym segmencie ze sprzedażą innych produktów staje się bardzo atrakcyjne.
Dziś jednak nie podaje, jakie przełożenie będzie miała sprzedaż w pakiecie na cenę błękitnego paliwa. Z pewnością jednak wpływ będzie mieć uruchomienie giełdy gazu. Władze spółki zapewniają również, że są gotowe, by od nowego roku kupować uprawnienia do emisji CO2 na rynku. W najbliższych miesiącach Enea podpisze w tej sprawie umowę z giełdami frankfurcką EEX oraz londyńską ICE.
Poznańska Enea to jedna z największych firm sektora elektroenergetycznego w Polsce, oferująca na obszarze całego kraju sprzedaż energii elektrycznej. Rocznie sprzedaje ponad 18 TWh energii elektrycznej niemal 2,4 milionom klientów, zarówno indywidualnym jak i biznesowym. Udział sprzedaży ENEA S.A. w krajowym rynku wynosi ponad 16%. Dziś trudno jeszcze ocenić ile mogą zaoszczędzić odbiorcy po połączeniu sprzedaży usług przez operatora.
Produkty dual fuel są bardzo popularne na zachodzie Europy, m.in. wśród Niemców i Brytyjczyków. Zyskują na popularności również wśród polskich spółek z branży energetycznej. Łączoną ofertę sprzedaży energii elektrycznej i gazu ma już m.in. Energia dla firm. Uruchomienie takiej usługi zakłada w swojej strategii rozwoju do 2015 roku również Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Powód coraz większego zainteresowania to przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia, m.in. na kosztach obsług klienta i akwizycji.
A możliwość oszczędności dla firm energetycznych będzie w najbliższym czasie szczególnie istotna. Zgodnie z unijną dyrektywą ETS (dotyczącą unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych) od 2013 roku przedsiębiorstwa, m.in. koncerny energetyczne, cementownie i huty, będą kupowały na aukcjach uprawnienia do emisji dwutlenku węgla, które do tej pory dostawały za darmo. Będą mogły to robić m.in. poprzez obecność na europejskich giełdach gazu.
Dodaj komentarz