Aglomeracja

Prawie 300 tys. osób w Polsce otrzymało dwie dawki szczepionki na COVID-19

Szczepienie  Foto: materiały prasowe

289 tys. osób w Polsce do środy rano zostało zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki na COVID-19. Łącznie wykonano ponad 1,3 mln zastrzyków.

Z danych udostępnionych na rządowej stronie wynika, że w środę do godz. 10:30 w Polsce wykonano łącznie 1 342 435 szczepień, z czego jedną dawką 1 053 245, a 289 190 dwoma.

Dane rządowe na środę rano wskazują również na 1007 niepożądanych odczynów poszczepiennych. 3170 szczepionek zostało zutylizowanych.

Łączna liczba dawek szczepionek dostarczonych do Polski wynosi 1 986 090.

Między innymi do tej pory na Dolnym Śląsku wykonano niemal 120 tys. szczepień. Ostatniej doby szczepionkę podano prawie 10 tys. osób. Najwięcej – ponad 52 tys. – wykonano we Wrocławiu. Drugą dawkę preparatu przyjęło 28,6 tys. osób.

Ponad 76,5 tys. osób zaszczepiono dotychczas w Lubelskiem, w tym ponad 15 tys. otrzymało drugą dawkę – wynika z rządowego raportu szczepień. Ostatniej doby, według opublikowanych w środę danych rządowych, w tym regionie szczepionkę przyjęło ponad 7 tys. osób. Najwięcej zastrzyków – prawie 29 tys. – wykonano w Lublinie, ponad 5 tys. w powiecie puławskim, ponad 3,8 tys. w Białej Podlaskiej, ponad 3,7 tys. w Zamościu i ponad 2,6 tys. w Chełmie.

Do tej pory zaszczepiono ponad 115 tys. mieszkańców Wielkopolski. Ponad 25 tys. osób otrzymało drugą dawkę preparatu przeciw COVID-19 – poinformował w środę Wielkopolski Urząd Wojewódzki. Od początku akcji szczepień do środowego poranka placówki w regionie otrzymały w sumie ponad 134 tys. dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Kolejne 5,5 tys. preparatów jest transportowanych do punktów szczepień.

Jeśli chodzi o Śląsk, to pracownicy punktów szczepień przyznają w rozmowach, że mogliby szczepić znacznie więcej osób, ale nie mają czym. Również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach podkreślił, że możliwości techniczne i organizacyjne są znacznie większe, niż wykorzystywane obecnie i zapewnił, że służba zdrowia w regionie może zwielokrotnić liczbę szczepień, jeśli tylko do Polski i województwa przyjdą dostawy.

We wtorek w woj. mazowieckim wykonano 16 854 szczepienia przeciwko COVID-19, z czego 9 461 szczepień to szczepienia drugą dawką preparatu – wynika z rządowego raportu z wykonanych szczepień. Najwięcej szczepień ostatniego dnia wykonano w Warszawie – 8 502.

Na Śląsku, według danych rządowych, dzienna liczba szczepień wyniosła 11,7 tys. To drugi region, po Mazowszu (16,8 tys.), gdzie wykonano najwięcej dziennych szczepień. Na kolejnym miejscu zestawienia znalazło się województwo dolnośląskie, gdzie dzienna liczba szczepień wyniosła 9,3 tys.

Rząd zachęca, by szukać informacji o szczepieniach w wiarygodnych źródłach. Pod adresem www.gov.pl/web/zweryfikuj-numer/weryfikacja zamieszczono już wszystkie numery kontaktowe, pod którymi udzielane są informacje na temat koronawirusa i szczepień.

25 stycznia ruszyły szczepienia populacyjne – po grupie zero, w której byli m.in. medycy, szczepionkę otrzymują osoby z grupy pierwszej, na początek seniorzy po siedemdziesiątce.

źródło: (PAP) dst/ joz/

Użyte w artykule zdjęcia: materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz