Wystrzał armatni zainauguruje poznańskie obchody Święta Niepodległości. Potem o 11:25 na Placu Wolności rozpocznie się pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
Armata wz. 1902, popularnie nazywana „prawosławną”, swoją nazwę zawdzięcza miejscu jej opracowania. Jej projekt powstał bowiem w Zakładach Putiłowskich w St. Petersburgu. Była podstawowym działem rosyjskiej artylerii polowej. Do Polski „prawosławne” trafiły jako zdobycz wojny 1919–1920 r. Trafiły do dywizjonów artylerii konnej, artylerii pułków piechoty oraz wież pociągów pancernych, stając się drugim, po francuskich Schneiderach, najpopularniejszych typem armaty polowej używanej w Wojsku Polskim.
W tego typu armaty wyposażony był 7. Dywizjon Artylerii Konnej Wielkopolskiej stacjonujący w koszarach na poznańskim Sołaczu, tam gdzie dziś znajduje się Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. 7 D.A.K. posiadał te działa nieprzerwanie od lat 1919/1920 do września 1939 r.
„Prawosławne” były również na wyposażeniu innych jednostek. Posiadały je oba poznańskie pułki piechoty: 57. i 58. PP. W czasie wojny polsko–bolszewickiej znajdowały się również na stanie pułków artylerii lekkiej, jako zdobycz wojenna.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7. Dywizjonu Artylerii Konnej, która 11 listopada poprowadzi punkt werbunkowy, zorganizuje dla wszystkich chętnych pokazy jej obsługi. Armata będzie ustawiona na Placu Wolności od godz. 9:00.
Dodaj komentarz