Przyjechali do Poznania ze Stanów Zjednoczonych, nowej Zelandii i krajów Europy, by wziąć udział w konferencji “Urban Empires: Cities as Global Rulers in the New Urban World”, organizowanej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Międzynarodowi eksperci spotkali się także z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem i podzielili swoimi wrażeniami z Poznania. Zmiany, które zaszły w stolicy Wielkopolski, ocenili bardzo pozytywnie.
Konferencja została zorganizowana przy współpracy z Regional Science Academy – stowarzyszeniem, które zrzesza najwybitniejszych przedstawicieli ekonomii i gospodarki przestrzennej oraz ekonomii miast. Tematem konferencji była rola miast globalnych w kształtowaniu procesów urbanizacji na świecie, a jednym z dodatkowych punktów – spotkanie z prezydentem Poznania.
Spotkanie dotyczyło problemów występujących w Poznaniu jako mieście szybko rozwijającym się.
Pierwsze to zabezpieczenie mobilności, nie tylko w obrębie miasta, ale całej aglomeracji – wskazał główne wyzwania prezydent Jaśkowiak. – Musimy inwestować w transport publiczny, bo samochodowy jest nieefektywny. Kolejne kwestie planowanie przestrzenne oraz cyfryzacja i jej wpływ na zarządzanie miastami, a także zmieniająca się mentalność i potrzeby mieszkańców dużych miast.
Omówiono m.in. trudności związane z transportem, takie jak wzrost liczby dojeżdżających do pracy spoza Poznania i dominację ruchu samochodowego w mieście, a także kwestie dotyczące planowania przestrzennego.
Gościem honorowym spotkania był profesor Edward Glaeser z Harvard University, który należy do najwybitniejszych na świecie naukowców zajmujących się miejską ekonomią. Prof. Glaeser przyjechał do Poznania dzięki współpracy miasta z UAM w ramach Programu “Akademicki i naukowy Poznań”, który jest realizowany przez Wydział Rozwoju Miasta. 15 sierpnia 2016 r. wygłosił w Poznaniu wykład otwarty pt: “Cities and Economic Development”.
Prezydent wymienił z gośćmi uwagi na temat polityk spotykanych w świecie w zakresie rozwoju miast. Spotkanie było znakomitą okazją do zapoznania się z punktem widzenia naukowców zarówno z różnych krajów Europy, jak i ze Stanów Zjednoczonych, czy Nowej Zelandii.
Zagraniczni goście podkreślali, że są pod wrażeniem zmian zachodzących w Poznaniu na przestrzeni ostatnich lat. Wskazali na duży potencjał społeczny i intelektualny Poznania, przyciąganie do miasta młodych, zdolnych ludzi oraz wzorcową współpracę z gminami w obrębie aglomeracji, przy realizacji wspólnych projektów i inwestycji. W tym kontekście, odnosząc się do słów prezydenta o największych wyzwaniach stojących obecnie przed władzami miasta, profesor Edward Glaeser podkreślił potrzebę rozwoju transportu publicznego.
W XXI wieku jest kluczowy – przekonywał naukowiec. – Musi być tylko umiejętnie rozwijany. Różne miasta, w zależności od uwarunkowań, sięgają po różne sposoby, nawet minibusy, ale też nowoczesne technologie. Jedno jest pewne: więcej budowanych dróg, to więcej jeżdżących po nich samochodów.
Wielu z obecnych dziś w Poznaniu naukowców wyraziło zainteresowanie nawiązaniem współpracy z poznańskimi jednostkami.
Dodaj komentarz