Przebiegli 23. Poznań Maraton – zdjęcia

23. Poznań Maraton  Foto: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter

Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza dobiegł końca, a na najwyższym stopniu podium stanęli Mohamed Chaaboud z Maroka oraz Kenijka Celestine Temko Kwachuwai. Maraton odbył się w niesprzyjających warunkach pogodowych – deszcz, silny wiatr i niska temperatura sprawiły, że rywalizacja była wymagająca nie tylko pod względem sportowym, ale i fizycznym. Mimo trudnych okoliczności Chaaboud uzyskał czas 2:10:42, co jest drugim najlepszym wynikiem w historii poznańskiego maratonu.

Mocna rywalizacja mężczyzn

Mohamed Chaaboud zdominował rywalizację mężczyzn, pozostawiając za sobą Andrzeja Rogiewicza, który zajął drugie miejsce z czasem 2:18:22. Dla Rogiewicza był to jednak udany występ – ustanowił swoją życiówkę, choć do lidera stracił prawie osiem minut. Trzecie miejsce na podium zajął Etiopczyk Kifle Melese, kończąc bieg z wynikiem 2:21:49. Silne warunki atmosferyczne miały znaczący wpływ na rozciągnięcie stawki biegaczy, jednak czołówka poradziła sobie znakomicie.

Kenijska dominacja wśród kobiet

W rywalizacji pań najszybsza okazała się Kenijka Celestine Temko Kwachuwai, której w uzyskaniu triumfu pomógł pacemaker Łukasz Nowak. Nowak, który sam zajął piąte miejsce, jednocześnie zwyciężył w Akademickim Pucharze Polski im. Janusza Grzeszczuka. Drugie miejsce zajęła Argentynka Daiana Ocampo, a trzecia na metę dobiegła Izabela Paszkiewicz, reprezentantka Polski. Ocampo i Paszkiewicz miały jednak spore straty do zwyciężczyni, co podkreślało, jak wymagająca była tegoroczna edycja maratonu.

Sukcesy na trasie Poznań Five

Podczas maratonu odbyła się także druga edycja biegu towarzyszącego, Poznań Five, w której padły rekordy trasy zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Szymon Kulka, który w 2018 roku triumfował w poznańskim półmaratonie, wygrał z czasem 14:38, a Monika Kaczmarek zwyciężyła wśród kobiet z wynikiem 16:50. W biegu udział wzięły również sportowe legendy, takie jak Wanda Panfil, Małgorzata Sobańska, Jan Huruk i Michał Bartoszak, a także wioślarska mistrzyni olimpijska Natalia Madaj-Smolińska.

Podsumowanie maratonu

Tegoroczny Poznań Maraton przyciągnął na start 3950 uczestników, reprezentujących 33 państwa, co podkreśla jego międzynarodowy charakter. Z kolei bieg Poznań Five ukończyło 1468 zawodników. Organizatorzy, sponsorzy oraz kibice stworzyli niezapomnianą atmosferę, która mimo trudnych warunków pogodowych zagrzewała biegaczy do walki.

Kolejna edycja Poznań Maratonu została zaplanowana na 12 października 2025 roku.

Użyte w artykule zdjęcia: lepszyPOZNAN.pl / Piotr Rychter