Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w sobotę, 21 maja i weźmie w niej udział blisko 40 instytucji, galerii i organizacji z Poznania i okolic. Tego dnia instytucje kulturalne zapewniają nie tylko bezpłatny dostęp do stałych ekspozycji i wystaw, ale również bogatą i różnorodną ofertę imprez towarzyszących, które uatrakcyjnią program wydarzeń planowanych specjalnie na ten wieczór.
Z roku na rok liczba odwiedzających Noc Muzeów rośnie, a w Poznaniu osiągnęła w minionych latach blisko 70 000 osób. Idea wydarzenia zakłada otwarcie muzeów, galerii oraz innych instytucji kulturalnych w nietypowych godzinach i tym samym udostępnienie ich jak największej liczbie zainteresowanych.
W tym roku w Poznaniu planowanych jest ponad 100 wydarzeń. Uczestnicy będą mogli wybrać najciekawsze dla siebie miejsca i stworzyć indywidualną trasę zwiedzania. Z pewnością pomoże w tym uruchomiona specjalnie na ten wieczór bezpłatna linia tramwajowa M, obsługiwana zabytkowym taborem.
Jedną z ważniejszych propozycji Muzeum Narodowego w Poznaniu jest wystawa Imagines Medii Levi, przygotowana z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski, która prezentuje dorobek polskiej sztuki epoki średniowiecza. O godzinie 20 odbędzie się także spotkanie przy obrazach z Galerii Sztuki Polskiej, zatytułowane “Pro publico bono. Obrazy z kolekcji Seweryna Mielżyńskiego”, które ma przybliżyć sylwetkę kolekcjonera, malarza, filantropa i patrioty.
Rezerwat archeologiczny Genius Loci przygotował dla dzieci i młodzieży warsztaty “Styliści w grodzie Mieszka I, czyli jak wyglądali ludzie 1000 lat temu?”. Te przewidziane są w godzinach od 11″00 do 13:00. Natomiast wieczorem, o 21:00 przewidziany jest wykład dr Doroty Lorkiewicz-Muszyńskiej – “Z kości wyczytane…”. Zbiórką o 22:00 przed Genius Loci rozpocznie się przemarsz z pochodniami na Śródkę, gdzie będą czekać archeolodzy – odkrywcy cmentarzyska na Śródce, na którym chowano mieszkańców poznańskiego grodu.
W Muzeum Historii Miasta Poznania w Ratuszu dostępna będzie wystawa “Rok 1966. Oficjalnie i zwyczajnie”, zawierająca zbiór zdjęć, dotyczących obchodów 1000-lecia państwa polskiego. Wystawa pokazuje fotografie wykonane w milenijnym 1966 roku. Autorem większości z nich jest Jerzy Unierzyski, ceniony poznański fotograf, autor wielu albumów o mieście.
Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje wystawę fotografii “Wolności! Chleba! Poznański Czerwiec ’56”, obrazującą wydarzenia sprzed 60-ciu lat. Możliwe będzie zwiedzanie archiwum IPN, a także spotkanie z uczestnikami czerwca ’56.
Tradycyjnie Centrum Kultury Zamek przygotowało wiele spotkań i wycieczek z przewodnikami. Dostępna jest także wystawa “Grand Press Photo” – z kolekcją zdjęć nagrodzonych w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii prasowej na świecie.
Znane i lubiane Muzeum Rogalowe zaprasza na humorystyczne pokazy o poznańskich rogalach i gwarze. Elementem każdego pokazu jest degustacja.
W programie Nocy Muzeów nie zabrakło też zwiedzania zakładów Volkswagena, Stadionu Miejskiego czy browaru Lecha.
Szczegółowy program tegorocznej Nocy Muzeów dostępne są na stronie: www.nocmuzeow.poznan.pl
Dodaj komentarz