Perseidy, zwane czasami łzami świętego Wawrzyńca, to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów. Jego orbita przecina się każdego roku z ziemską między 17 lipca a 24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 i 14 sierpnia. Podpowiadamy jak przygotować się do obserwacji tego niezwykłego zjawiska.
Rój meteorów, który możemy zobaczyć, związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle. Perseidy należą do jednych z najbardziej znanych rojów obserwowanych od prawie 2000 lat.
Gdzie należy ich szukać? Nad nami, a najlepiej na północno-wschodnim horyzoncie. Szczyt aktywności najprawdopodobniej będzie miedzy 7:30 a 11:00 rano 13 sierpnia. Co prawda jest to za dnia, ale mamy całą noc z minimalnym księżycem.
Jeżeli mówimy o Poznaniu i jego okolicy, najlepiej wybrać się na północ, tak żeby łunę miejską mieć za plecami – mówią poznaniacy, ze Startrails & Milky Way Photography – wystarczy już 10 kilometrów, a widok nieba zmienia się diametralnie w stosunku do tego, co mamy w mieście.
Jeżeli nie macie możliwości na tą niewielką wyprawę, poszukajcie miejsc osłoniętych linią drzew, tak aby zminimalizować łunę świateł miejskich. Dobrym miejscem może być na przykład Cytadela, Las Dębiński lub Marceliński, czy las w Antoninku. Góra Morasko też się nadaje. Dodatkowo można tutaj jeszcze podziwiać panoramę Poznania.
Więcej o gwiezdnej fotografii znajdziecie na profilu na facebooku.
Dodaj komentarz