K U L T U R A

Raczej performance

performance  Foto: lazarz.pl

performance Foto: lazarz.plGaleria Raczej zaprasza na performance młodych twórców z Czech, Ukrainy oraz Finlandii w ramach “KolaborAkcji”. Będzie to kolejna w tej przestrzeni prezentacja młodej sztuki performance, tym razem skupiona na pokazach artystów spoza granic Polski.

Artyści przedstawią różnorodne podejście do sztuki performance prezentując zarówno działania, w których obiektem staje się głównie ciało artysty, jak i rozbudowane sytuacje z użyciem rozmaitych mediów. Wieczór zakończy koncert muzyki free improv w wykonaniu harpakahylo z Lublina.

Ze swoim performances wystąpią Yurii Bilei i Pavlo Kovach z Lwowa, Kateřina Olivová z Brna i Iina Saarenmaa z Helsinek. Na to wydarzenie zapraszamy do Galerii Raczej, która mieści się przy ul. Głogowskiej 53 w piątek, 23 marca o godz. 17:30.

Organizatorami KolaborAkcji są Galeria Raczej i Pracownia Performance Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu przy współpracy Fundacji Sztuki Performance.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal lazarz.pl

Yurii Bilei – ur.1988 r. w Użhorodzie. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Uczestnik między innymi projektów Transgresje we Lwowie czy Festiwalu Fortmissia w Popowyczu. Zajmuje się sztuką performance, swoje działania prezentując przede wszystkim w Galeriach we Lwowie i w Użhorodzie. Działa również wspólnie wraz z Pavlo Kovachem. Stypendysta programu “Gaude Polonia” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pavlo Kovach (młodszy) – ur. 1987r. w Użhorodzie. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta perfrormance, autor instalacji. Ma na swoim koncie zarówno działania i wystawy indywidualne jak i udział w festiwalach i wystawach zbiorowych. Wraz z Yurii Bileii brał udział w “Projektcie 2” w Muzeum Idei we Lwowie, był również uczestnikiem Dni Sztuki Performance we Lwowie i Festiwalu Fortmissia. Stypendysta programu “Gaude Polonia” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kateřina Olivová – ur. 1984r. Studiowała w Masarykova Univerzita oraz w Vysoké Učení Technické w Brnie gdzie zrobiła dyplom z Body Artu. Brała udział między innymi w Międzynarodowych Festiwalach Epaf w Warszawie i Performance Platform w Lublinie , a także w wystawach i festiwalach w Brnie, Pradze czy Ostravie. Zajmuje się sztuką performance, swoje działania wykorzystując również w pracach video instalacjach. Jako miejsce swoich akcji często wybiera przestrzeń na wolnym powietrzu lub przestrzeń publiczną. W swoich działaniach skupia się na pracy z ciałem, które swobodnie eksponuje i konfrontuje w różnych sytuacjach z odbiorcą. Czerpie inspiracje z połyskującej estetyki disco przesiąkniętej kiczem i seksem. Często odnosi się do tematów związanych z gender czy feminizmem, choć ostatnio inspirują ją pary wspólnie tworzące sztukę. Odkryła również nowy fascynujący ją temat jakim jest jej chłopak jako muza i źródło fascynacji i inspiracji.

Iina Saarenmaa – ur. 1986r. Studentka Art School Maa w Helsinkach, obecnie studiuje w ramach rezydencji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się głównie sztuką performance, często łącząc swoje działania z elementami instalacji. Brała udział między innymi w Międzynarodowym Projekcie Warsztatów Artystycznych Ground, oraz Festiwalu Performance “Koło Czasu” w CSW w Toruniu.W jej pracach duże znaczenie ma wysiłek fizyczny, a także możliwości jakie wynikają z przypadkowość poszczególnych podejmowanych działań. Młoda artystka interesuje się różnego rodzaju ograniczeniami związanymi z ciałem, a także z przestrzenią i otoczeniem człowieka. Nie jest jednak pewna czy ograniczenia te stwarzają problemy czy też budują nowe wartości, czy są one przyjacielem czy może wrogiem.

harpakahylo – Konrad Chyl, ur. 1984. Gra w zespoach : zuBrad, zuBra2, zuBra1, EcHamiXu, gdula#harp, harpakahylo i kr39. Uczestniczyl w sesjach muzyki improwizowanej grając na perkusji, elektronice, gramofonie i przedmiotach razem z: Joel Grip, Pierre Borel, Krzysztof ,,Arszyn” Topolski, Mikolaj Palosz, Patryk Lichota, Piotr Tkacz, Piotr Kala, Oier Iruretagoiena, Kim_Nasung. Poszukuje własnej formuły działania (sytuacja dźwiękowa) na pograniczu koncertu i instalacji dźwiękowej. Autor muzyki do spektaklu ,,Kosmos” dla Lubelskiego Teatru Tańca. W Ośrodku Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ,,Rozdroża” organizuje autorski festiwal ,,AudioLogie” poświecony sztuce dźwięku i muzyce elektroakustycznej. Uczestnik wieu wydarzeń i festiwali w Polsce i za granicą, m. in: Kontestacje Teatralne – Lublin, Co z tym tancem? – Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Tydzień Sztuki Aktualnej we Lwowie,Underground Theatre Film Festival w Aradzie – Rumunia, Belarus Sound Art in Poland w Zachęcie w Warszawie czy Warsztaty ,,Sound Improvisation- Strategies for the here and now” – San Sebastian w Hiszpanii.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz