Aglomeracja

Rada miasta: będą ulgi dla spółdzielni socjalnych

rada miasta  Foto:

Zmiany zasad wykupu lokali komunalnych, czyli powrót do uchwały obowiązującej w 2008 roku i rabaty czynszowe dla wynajmujących miejskie lokale organizacji nie nastawionych na zysk – Rada Miasta Poznania podczas wrześniowej sesji zajęła się sprawami lokalowymi.

Radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt zmian zasad wykupu lokali komunalnych. To w dużej mierze powrót do uchwały obowiązującej do końca 2008 roku, jak wyjaśnił radny Szymon Szynkowski vel Sęk z Prawa i Sprawiedliwości.

Jak mówi radny, do dziś mieszkańcy lokali komunalnych zgłaszają się do radnych na dyżurach, żeby zapytać, jak mogą wykupić swoje mieszkanie, a to oznacza, że taka uchwała jest potrzebna.

Nie wszyscy wykupili mieszkania do 2008 roku, ale chcą to zrobić teraz – tłumaczył radny. – Na przykład ich sytuacja finansowa się poprawiła, albo zmieniła się sytuacja prawna nieruchomości i chcieliby z tego prawa skorzystać.

Jednak projekt nie zyskał poparcia radnych pozostałych klubów. Tomasz Lewandowski z Sojuszu Lewicy Demokratycznej zauważył, że osób chcących wykupić mieszkanie nie ma zbyt wiele, więc specjalna uchwała nie jest potrzebna, bo radni i bez niej są w stanie rozpatrzyć każdy taki przypadek.

Podobnego zdania jest radna Katarzyna Kretkowska z SLD.

Już poprzednio podchodziłam do tego projektu z dużą rezerwą – mówiła. – Utrzymywanie pewnego zasobu mieszkaniowego jest potrzebne, by móc udzielać pomocy mieszkaniowej. Tymczasem miasto wyzbyło się istotnej części zasobu mieszkaniowego, a mieszkania raz sprzedane poszły na rynek komercyjny. Mieszkania lokatorskie by zostały.

Radni PiS argumentowali, że dzięki temu projektowi miasto będzie się mogło wycofywać ze wspólnot mieszkaniowych, gdzie w przypadku wielu inicjatyw działa jak hamulcowy, jednak pozostali członkowie rady nie dali się przekonać. Ostatecznie projekt został wycofany z obrad, a zmiany zasady najmu lokali miejskich zostaną przygotowane na wrześniowym posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej RMP.

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało także projekt zmian w zasadach wynajmu lokali użytkowych przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Projekt zakłada ułatwienie korzystania z lokali jednostkom nie nastawionym na zysk, np. spółdzielniom socjalnym – tłumaczył radny Szynkowski vel Sęk. – Dzisiaj taka jednostka musi wpłacić kaucję, co często jest zaporowe dla niej. My proponujemy, żeby pokazać, że miasto wychodzi im naprzeciw.

Dlatego w projekcie uchwały w rozdziale IV “Kryteria wyboru najemców” w ust. 8 pojawiło się zdanie: “Zwalnia się spółdzielnie socjalne z kaucji, o której mowa w zd. 1, a w przypadku organizacji pozarządowych wysokość kaucji określonej w zd. 1 nie może przekraczać jednokrotności miesięcznego czynszu najmu za dany lokal wynajmowany przez te organizacje”.

Radni podzielili tę opinię i uchwałę podjęli, mimo że pojawiły się pewne wątpliwości, czy radni mają wystarczające kompetencje, aby takie decyzje podejmować. Jednak Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta odpowiedzialny za gospodarkę mieszkaniową zadeklarował respektowanie tych zasad, nawet gdyby się okazało, że są to kompetencje prezydenta, a nie rady.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz