BizNews

Radio Merkury zmienia się w Radio Poznań

Radio Merkury chce zmienić nazwę na Radio Poznań. Odpowiedni wniosek obecny Zarząd rozgłośni złożył w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O planach zmiany, czy właściwie powrotu do historycznej nazwy, poinformował portal WirtualneMedia.

Historia Radia Merkury sięga roku 1927. Właśnie wtedy, 24 kwietnia z siedziby Radia Poznań, znajdującego się na Placu Wolności 11, o godzinie 17:00 spikerka Maria Prusinkiewicz wygłosiła przed mikrofonem słowa:

Halo, halo, Radio Poznań, fala 270,3 m, Warszawa fala 1111, Kraków fala 422.

Podczas spotkania w Poznaniu, 23 marca 1990 roku, redaktorzy naczelni regionalnych rozgłośni Polskiego Radia z całego kraju ustalili, że podejmą walkę o rozszerzenie programu do minimum 12 godzin dziennie.

W czerwcu 1990 roku Rozgłośnia Poznańska otrzymała od Radiokomitetu zgodę na uruchomienie w czasie trwania Międzynarodowych Targów Poznańskich 12-godzinnego programu na częstotliwości UKF-FM 102,7 MHz – wspomina Piotr Frydryszek, wieloletni Prezes Radia Merkury – okoliczności sprawiły, że targowemu programowi nadano nazwę Radio Merkury i tak już zostało.

Poznaniacy mieli własne, publiczne radio. W tej chwili pełna nazwa spółki to Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Poznaniu Radio Merkury Spółka Akcyjna.

Teraz powrotu niejako do nazwy Radio Poznań chce obecny Zarząd poznańskiej rozgłośni. Wszystko wskazuje na to, że do zmiany dojdzie.

Wniosek zarządu został pozytywnie zaopiniowany przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – informuje portal WirtualneMedia – teraz pochyli się nad nim Rada Mediów Narodowych.

O historii Radia Merkury możesz przeczytać również w naszym Kalendarium Poznańskim pod datą 24 kwietnia – kliknij tutaj.

Radio Merkury

Użyte w artykule zdjęcia: fb / Radio Merkury

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz