Aglomeracja

Ratownictwo medyczne – jakie zmiany w Wielkopolsce?

Nowe karetki od Marszałka Województwa  Foto: Pogotowie Ratunkowe w Poznaniu

Aby poprawić dostępność do pomocy medycznej w najbardziej obciążonych regionach, w Wielkopolsce utworzono 6 nowych podstawowych Zespołów Ratownictwa Medycznego.

  • Ze względu na brak lekarzy w składzie, 11 specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego zostało przekwalifikowanych na podstawowe.
  • Przekwalifikowanie zespołów pozwoliło na lepsze rozdysponowanie środków i usprawnienie systemu ratownictwa medycznego w województwie.

W Wielkopolsce zachodzą istotne zmiany w systemie ratownictwa medycznego. Urząd Wojewódzki, we współpracy z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu, przeprowadził szczegółową analizę funkcjonowania Zespołów Ratownictwa Medycznego (ZRM) w regionie.

Analizie poddano przede wszystkim zespoły specjalistyczne, tzw. ZRM S, w których składzie powinien znajdować się lekarz. Część z tych zespołów, przez co najmniej 60% czasu funkcjonowała jednak bez nich. Na tej podstawie podjęto decyzję o przekształceniu 11 specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego w zespoły podstawowe (ZRM P). Dotyczy to zespołów zlokalizowanych w Poznaniu, Chodzieży, Gnieźnie, Jarocinie, Kole, Krotoszynie, Ostrzeszowie, Pleszewie, Śremie, Wągrowcu i Wrześni. Decyzję o przekwalifikowaniu zespołów zatwierdziło Ministerstwo Zdrowia w najnowszej aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Systemu Polskie Ratownictwo Medyczne. Przekwalifikowanie tych zespołów nastąpiło od 1 października 2024 roku.

Utworzenie nowych zespołów podstawowych

W ramach zmian zaplanowano także utworzenie sześciu nowych podstawowych Zespołów Ratownictwa Medycznego. Od 1 października 2024 r. rozpoczęły pracę cztery nowe zespoły z siedzibą w Poznaniu oraz jeden w Pile. Dodatkowo, od 1 lipca 2025 r., uruchomiony zostanie sezonowy zespół podstawowy w Poznaniu, który będzie funkcjonował przez trzy miesiące letnie. Nowe zespoły mają zapewnić lepszy dostęp do świadczeń medycznych w regionach o największej liczbie zgłoszeń, gdzie dotychczas czas oczekiwania na pomoc medyczną był znacznie przekroczony.

Powody wprowadzenia zmian

Jednym z głównych powodów wprowadzenia zmian był – trudny do spełnienia – warunek zapewnienia obsady lekarzy w zespołach specjalistycznych. Pomimo ustawowego obowiązku, część zespołów ZRM S nie miała w składzie lekarza, co oznaczało, że nie realizowały zadań zgodnie ze swoją specjalistyczną kwalifikacją. Zmiana klasyfikacji na zespoły podstawowe pozwoliła na lepsze rozdysponowanie środków finansowych i uruchomienie nowych zespołów podstawowych, które mogą działać bez lekarza w składzie.

Użyte w artykule zdjęcia: Pogotowie Ratunkowe w Poznaniu

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz