W 2024 roku poznańskie lotnisko Ławica przekroczyło granicę 3 milionów pasażerów. W ciągu zaledwie dziewięciu i pół miesiąca od początku roku, liczba podróżnych przylatujących i odlatujących z tego portu osiągnęła imponujący wynik. Zdobycie trzech milionów pasażerów zostało ogłoszone po przylocie trzymilionowej pasażerki, która dotarła do Poznania samolotem linii Ryanair z Malagi w dniu 17 października.
Rok 2023 zamknął się z wynikiem 2 789 962 pasażerów, którzy przewinęli się przez Ławicę. Już wówczas wydawało się, że magiczna bariera 3 milionów osób powinna paść w 2024 roku.. Szczególne znaczenie miała decyzja Ryanaira o utrzymaniu połączeń do atrakcyjnych destynacji takich jak Kopenhaga, Malaga, Palermo i Saloniki na zimowy sezon, co zapewniło ciągłość ruchu pasażerskiego.
W związku z rosnącą liczbą pasażerów, władze lotniska podjęły decyzję o rozpoczęciu przebudowy głównego holu. W planach jest również instalacja maszyn skanujących bagaż podręczny, co ma przyspieszyć odprawę i zakończyć konieczność wyciągania elektroniki oraz płynów na tacki.
Przebudowa będzie wyjątkowym wyzwaniem, ponieważ ma się odbywać “pod ruchem pasażerskim”, co oznacza, że lotnisko nie zostanie na czas prac zamknięte. Jej zakończenie planowane jest do wiosny 2025 roku, tuż przed rozpoczęciem sezonu letniego, kiedy to przewidywana jest znaczna wzmożona aktywność turystyczna.
Prezes Portu Lotniczego Ławica, Grzegorz Bykowski, zapowiedział także, że do końca roku przedstawiona zostanie koncepcja rozbudowy terminala. Celem tych prac jest lepsza obsługa większej liczby pasażerów w przyszłości. Rozbudowa ma się rozpocząć w latach 2026-2027.
W kontekście sezonów lotniczych, zimą tradycyjnie zauważalny jest spadek liczby połączeń do wakacyjnych miejsc. Od listopada do marca wycofane zostaną loty do popularnych destynacji takich jak Dubrownik, Praga czy Barcelona. Z kolei połączenia do Kopenhagi, Malagi, Palermo i Salonik pozostaną aktywne również w okresie zimowym.
Warto przy tym zaznaczyć, że będzie można skorzystać z bogatej oferty lotów do wielu europejskich miast oraz miejsc wakacyjnych w nadchodzących miesiącach. Na przykład, od marca planowane jest wznowienie rejsów do Tel Awiwu, jednak ich realizacja będzie uzależniona od sytuacji geopolitycznej w regionie.
Z perspektywy osób podróżujących z Poznania na większą odległość, dostępne będą także połączenia czarterowe oraz regularne rejsy do takich miejsc jak Monachium czy Dubaj. Siatka połączeń będzie uzupełniona o więcej kierunków oraz ewentualne rozszerzenie ilości lotów do popularnych miejsc.
Dodaj komentarz