Ropuchy zielone żyjącej w zbiorniku retencyjnym przy ul. Matyi przeniesione zostaną do bardzie komfortowych warunków. Teren Hipodromu Wola zostanie nowym domem dla ponad 300 ropuch żyjących do tej pory w centrum Poznania. Relokacja, przeprowadzona z udziałem ekspertów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, obejmująca odłowienie i przeniesienie płazów, rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia.
Znajdująca się pod ścisłą ochroną prawną ropucha zielona (Bufotes viridis) to jeden z najciekawszych płazów żyjących w Polsce. W przeciwieństwie do większości przedstawicieli tej grupy zwierząt gatunek ten całkiem dobrze czuje się w miastach. Ropuchy zielone spotkać możemy także w obszarach podmiejskich, w wielu wsiach oraz bardzo często w starych żwirowniach. W zbiorniku przy Matyi żyje około 300 – 400 tych zwierząt
Jest to gatunek ściśle chroniony i zanikający. Głównym powodem tego procesu jest postępująca urbanizacja i zanikanie ich siedlisk oraz miejsc rozrodu – mówi Mikołaj Kaczmarski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ropuchy zielone wpisały się na stałe w koloryt Poznania. Można je spotkać w Rosarium na Cytadeli czy w Parku Rataje – dodaje Kaczmarski.
Przeprowadzka ropuch spowodowana jest koniecznością doprowadzenia terenu, na którym bytują do pierwotnego stanu. Zbiornik retencyjny przy Matyi stanowił rozwiązanie tymczasowe. W wyniku planowanego podłączenia centrum handlowego do nowej infrastruktury wód opadowych zwrócimy teren jego właścicielowi, Spółce PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami, w stanie pierwotnym, czyli bez zbiornika wody deszczowej – mówi Krzysztof Fijałkowski z firmy zarządzającej Avenidą Poznań.
Ropuchy zostaną przeniesione do nowego siedliska na terenie Hipodromu Wola. Będzie to jedna z największych akcji ratujących ten zagrożony gatunek.
Dodaj komentarz