Wystawy, konkursy i występy muzyczne to tylko niektóre atrakcje przygotowane na Urodziny Botanika. To znakomite miejsce do rodzinnego relaksu. Ogród Botaniczny zaprasza na spotkanie z przyrodą i kulturą w najbliższą sobotę i niedzielę.
Miłośnicy przyrody i literatury pojawią się zapewne na „Spacerze z poezją” – podczas którego członkowie Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich prezentować będą swoje wiersze. Na teranie ogrodu umieszczono także nowe rzeźby wykonane przez wielkopolskich artystów.
Wspólnie z Sanepidem pracownicy Ogrodu przygotowali wystawę grzybów. Będzie kiermasz roślin gruntowych i szklarniowych. Zakupić będzie można także wyroby artystyczne i spożywcze m.in. na stoisku dyń ozdobnych i wyrobów pszczelarskich.
Urodziny zakończą się niedzielnym koncertem zespołu “Face to face” w cyklu “Koncertów pod Kasztanowcami”. Szczegółowy program znajdziecie w naszym KALENDARIUM
Uroczyste otwarcie Ogrodu nastąpiło w 1925 przez prezydenta Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego. Przed wojną miejsce pełniło funkcję ogrodu publicznego, jak i placówki oświatowej. Odbywały się tam lekcje botaniki i inne zajęcia praktyczne. W najstarszej części znajdują się dzisiejsze działy biologii i systematyki roślin oraz masowej uprawy na potrzeby szkolne.
W latach 1930–1936 ogród powiększono o ok. 8 ha. Na tym obszarze znalazł się dział geografii roślin oraz dział roślin dekoracyjnych. Powstała również dzisiejsza główna brama od ul. Dąbrowskiego, projektu Stefana Cybichowskiego oraz dział gospodarczy.
8 stycznia 1975 ogród został wpisany do rejestru zabytków. Od 1981 jest pozawydziałową jednostką organizacyjną UAM. W latach siedemdziesiątych władze miasta przekazały ogrodowi leżące na północy tereny aż po ul. Św. Wawrzyńca oraz obszary przylegające od południowego wschodu. Na nowo przejętej ziemi powstały kolekcje flory Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu oraz drzew i krzewów ozdobnych, roślin rzadkich i ginących, a także nowoczesny dział zmienności roślin, który jest nadal w budowie.
Dla zwiedzających ogród otwarty jest od maja do października, w dniach wolnych od pracy odwiedza go nawet do kilkunastu tysięcy osób.
Dodaj komentarz