POZnań

Rower miejski do końca listopada. Na wiosnę nowe zasady!

Stacja rowerowa - Kaponiera  Foto: Tomasz Dworek

Z końcem listopada kończy się tegoroczny sezon roweru miejskiego, a Zarząd Transportu Miejskiego już przygotowuje się do kolejnego. Podpisane zostały umowy na zarządzanie i rozbudowę systemu w latach 2019-2022.

Warto pamiętać, że od przyszłego roku użytkowników czekają zmiany: oprócz dotychczasowego systemu, uruchomiony zostanie system 4. Generacji (bezstacyjny), a do dyspozycji będą także rowery elektryczne.

Zarząd Transportu Miejskiego przeznaczył na utrzymanie i rozwój Poznańskiego Roweru Miejskiego przez następne cztery sezony prawie 31 mln zł brutto. Dzięki tej kwocie sfinansowane zostanie utrzymanie systemu 3. Generacji (w skład którego wchodzi 109 stacji i 1200 rowerów, w tym 20 rowerków dziecięcych i 72 z fotelikami do przewozu) oraz uruchomienie systemu 4. Generacji.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, w 2019 roku do dyspozycji użytkowników oddanych zostanie 435 rowerów 4. Generacji, w kolejnych trzech latach przybędzie ich 261 (po 87 w każdym roku). W systemie pojawi się też nowość: 30 rowerów elektrycznych.

Rowerów 4. Generacji nie trzeba będzie zostawiać w stojakach przy terminalach, lecz w wyznaczonych strefach: w ścisłym centrum oraz w tzw. wirtualnych stacjach zlokalizowanych w sąsiedztwie obecnych stacji, a także w miejscach, w których nie ma stacji 3. Generacji.

Firma NB Poznań, która wygrała przetarg stworzy strony internetowe oraz aplikacje opisujące zasady funkcjonowania systemów i korzystania z nich, umożliwiające rejestrację, dokonywanie opłat oraz przekazywanie uwag i reklamacji. Utworzy także Biuro Obsługi Klienta umożliwiające elektroniczną oraz telefoniczną obsługę użytkowników.

Warto wiedzieć, że:

Warunkiem korzystania z roweru publicznego od 2019 roku będzie utrzymanie stanu konta użytkownika na poziomie minimum 20 zł.

Nie zmieni się bezpłatny czas korzystania z roweru – 20 minut (a w przypadku posiadania ważnego imiennego biletu okresowego na strefę A – do 30 minut).

Standardowy sezon będzie trwać od początku marca do końca listopada. W przyszłym roku będzie mógł zostać przedłużony maksymalnie o jeden miesiąc, natomiast od 2020 roku – w przypadku rowerów 3. Generacji –  nawet o trzy miesiące (sezon rowerów 4. Generacji nadal będzie mógł być wydłużany o miesiąc).

W 2019r. będzie funkcjonowało w Poznaniu  97 stref postoju rowerów, w 2022r. – 120. Strefa Centrum to obszar wewnątrz I ramy komunikacyjnej. Będą działały również strefy w obrębie lub bezpośrednim sąsiedztwie stacji roweru 3. Generacji oraz w nowych wyznaczonych lokalizacjach. Za dokonanie zwrotu roweru 4. Generacji poza strefą postoju rowerów naliczona zostanie opłata.

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek , T. Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz