Nowe punkty z kamerami monitoringu miejskiego, modernizacja już istniejących kamer czy monitoring mobilny, to plany Poznania mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Na ten cel władze miasta przeznaczą w tym roku blisko 1,5 mln zł w 2016 roku.
Trudno sobie wyobrazić nowoczesne miasto bez systemu monitoringu wizyjnego. Oczywiście nie można oczekiwać, że monitoring rozwiąże problem bezpieczeństwa w 100%. Jednak statystyki pokazują, że w miejscach objętych tym systemem wzrasta ono nawet o kilkadziesiąt procent. Poprawia się wykrywalność przestępstw, a zapis z kamer monitoringu często służy jako materiał dowodowy. – przekonywał zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski.
Miasto systematycznie rozbudowuje system monitoringu tak by mieszkańcy czuli się w nim bezpieczniej. W ubiegłym roku system został wzmocniony o 87 nowych punktów kamerowych. W roku 2016 będzie realizowało kolejne inwestycje w tym zakresie. Jednak działający już od 16 lat system monitoringu wymaga także modernizacji, która rozpocznie się od ulicy Półwiejskiej.
Nowością w Poznaniu będzie tzw. monitoring mobilny. Na początek miasto zamierza zakupić 5 takich zestawów.
Monitoring mobilny nie wymaga budowania infrastruktury światłowodowej, obraz przekazywany jest drogą radiową. Dzięki temu takie kamery mogą być instalowane tam, gdzie zachodzi konieczność okresowego wsparcia działań policji i straży miejskiej, np. podczas imprez masowych. – tłumaczył Michał Lemański, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.
Jednym z ważniejszych obszarów, które w najbliższym czasie na pewno zostaną objęte systemem monitoringu miejskiego są tereny nadwarciańskie.
W ramach środków przewidzianych na ten cel w tegorocznym budżecie miasta kamery zostaną zainstalowane w rejonie skrzyżowania ul. Libelta i al. Niepodległości, parku im. H. Wieniawskiego, parku im. F. Chopina, a także przed Urzędem Wojewódzkim. Monitoringiem objęte zostaną też: CH Łacina, rondo Kaponiera i pętla Ogrody, a także – na wniosek radnych osiedlowych – dolny taras Rataj.
Obecnie poznański system monitoringu wizyjnego liczy 510 kamer, które zlokalizowane są w miejscach uznanych za niebezpieczne, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów o dużym natężeniu ruchu, w tym głównie skrzyżowań. Obraz z większości kamer jest obserwowany całodobowo przez pracowników cywilnych Straży Miejskiej w 6 centrach oglądu zlokalizowanych w poznańskich komisariatach policji. Pozostałe nadzoruje m.in. MPK czy ZDM.
Dodaj komentarz