Spotkania z fachowcami, atrakcje i animacje dla najmłodszych, pokazy z cyklu bezpieczny pies – przyjaciel, to tylko niektóre z wydarzeń jakie zorganizowano w ramach pikniku Rozkrzycz autyzm razem z nami. Akcja odbyła się w Parku Wilsona w weekend. W ten sposób poznańskie organizacje i stowarzyszenia połączyły siły na rzecz dzieci dotkniętych autyzmem i ich rodzin. Od września przy ul. Berwińskiego ruszy również przedszkole integracyjno-terapeutyczne.
Autyzm został uznany przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych obok chorób takich jak nowotwory, AIDS i cukrzyca. Organizacja zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba osób zmagających się z tym schorzeniem wzrosła aż dziesięciokrotnie. Szacuje się, że w Polsce na autyzm, zespół Aspergera lub zaburzenia pokrewne cierpi około 30.000 ludzi.
Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Z tej okazji przygotowaliśmy piknik Rozkrzycz autyzm razem z nami, którego celem jest zintegrowanie środowisk działających na rzecz osób z autyzmem – powiedziała Irena Duszyńska z Fundacji Mały Piesek Zuzi, organizatora pikniku – chcieliśmy również zintegrować mieszkańców, a także zwiększyć świadomość na temat tego problemu, wiele osób nie wie co to jest autyzm.
Podczas pikniku można było zapoznać się z działalnością ponad 15 organizacji działających na rzecz osób z autyzmem, niepełnosprawnych oraz ich rodzin. Organizatorzy przygotowali również animacje dla najmłodszych, a także pokazy.
Od września w budynku Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego zacznie działać Przedszkole Integracyjno-Terapeutyczne Miś, skierowane dla dzieci w wieku 2,5-6 lat zarówno pełnosprawnych jak i z niepełnosprawnością. Będą w nim prowadzone m.in. nauka czytania metodą sylabową, terapia logopedyczna, nauka języka angielskiego, zajęcia ruchowe, w tym rytmika z elementami tańca, gimnastyka korekcyjna, zajęcia kulinarne, a także dogoterapia.
Prowadzimy nabór do grup integracyjnych, gdzie będą dzieci pełnosprawne, dzieci z niepełnosprawności, z autyzmem i zaburzeniami w rozwoju oraz do grup socjalizacyjnych, gdzie będą tylko dzieci autystyczne – wyjaśnia Marcelina Brejerek z Przedszkola Integracyjno-Terapeutyczne Miś – dodatkowo prowadzimy terapię indywidualną i grupy dla dzieci, które będą chciały przyjść tylko na parę godzin się pobawić i uzyskać odpowiednią terapię.
Najświeższe informacje z Łazarza znajdziesz zawsze na portalu lazarz.pl.
Dodaj komentarz