W sobotę rozpoczął się jubileuszowy 40 Jarmark Świętojański, ale impreza nawiązuje do kilkusetletnich wielkopolskich tradycji kupieckich. Przez 16 dni codziennie na poznaniaków i turystów czeka 120 kramów i różnorodna oferta kulturalna.
Stragany zapełnią unikatowe wyroby rękodzielnicze takie jak ręcznie szyte zabawki pluszowe, poszewki, poduszki, wyroby drewniane i ceramiczne. Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na Jarmarku artykuły spożywcze pochodzące z Litwy i Podlasia, takie jak chleb czy wędliny. Po raz pierwszy na jarmarku gośćmi będą Włosi sprzedających wina sery i kawę.
Pojawi się okazja obejrzenia na żywo pracy garncarza, kowala, a rzeźbiarze stworzą trzymetrową rzeźbę słowiańską. Zainteresowani rękodziełem poszerzą wiedzę o ciekawostki dotyczące sztuki rzemieślniczej. Specjalnie dla takich osób organizowane będą pokazy malarstwa, introligatorstwa w skórze, haftu czy lalkarstwa.
Trudno wyobrazić sobie Jarmark Świętojański bez prezentujących swe zbiory kolekcjonerów antyków i porcelany, bez numizmatyków i filatelistów. Nie zabraknie ich także w tym roku, rozstawią się wzdłuż ulicy Wronieckiej.
Każdy z szesnastu dni Jarmarku będzie miał swoją myśl przewodnią. Organizatorzy zaplanowali m.in. dzień muzyki, sportu, wieczór operetek Straussa a także misterium ognia i wody na Noc Kupały.
Poza wydarzeniami na scenie, codziennie na ulicy J.B. Quadro o godzinie 17.00 będzie można posłuchać bajek . „Bajkowy Rynek”- Poznań czyta dzieciom” – to akcja promująca czytelnictwo, którą wspólnie przygotowały Biblioteka Raczyńskich, Biblioteka Uniwersytecką razem z poznańskimi wydawnictwami.
Tego roku na scenie Jarmarku Świętojańskiego będziemy mieli okazję zobaczyć i posłuchać Sebastiana Riedla & Cree, K.A.S.A &The Czad Makers, Wojciecha Kordę z zespołem Niebiesko-Czarni, Bartka Wronę oraz Katarzynę Skrzynecką.
Jarmark Świętojański w 1979 roku, fot: Archiwum MTP
Dodaj komentarz