Transatlantyk dobił właśnie do Poznania. Na pokładzie goście z całego świata, 120 filmów, 15 sekcji tematycznych, w tym popularne kino łóżkowe i kulinarne.
Dziś rozpoczyna się czwarta edycja Transatlantyk Festival Poznań. Czeka nas sporo wyjątkowych wydarzeń zarówno filmowych, muzycznych, jak i edukacyjnych. Festiwal zaprezentuje m.in. “Czarny węgiel, cienki lód”, laureata Złotego Niedźwiedzia z tegorocznego partnerskiego festiwalu – Berlinale. Podczas Gali Otwarcia odbędzie się poznańska premiera dzieła Jana A.P. Kaczmarka “Universa – Remix 1”.
Startują już pierwsze pokazy w sekcjach Transatlantyk Docs, Eko Inspired by Aquanet, Konfrontacje, Sundance na Transatlantyku, Panorama, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, Retrospektywa: Charles Chaplin oraz Kino Łóżkowe (więcej: Klik)
Na widownię czwartej edycji Festiwalu czekają filmy wyselekcjonowane spośród najciekawszych prezentacji na międzynarodowych festiwalach, premiery polskie i zagraniczne, a także obrazy, które odbiły się na świecie szerokim echem.
Program filmowy, złożony z ponad 120 tytułów, ujętych w 15 sekcji tematycznych, to wyjątkowa okazja, by zobaczyć filmy nagrodzone na zagranicznych festiwalach, wziąć udział w pokazach premierowych, a także obejrzeć najważniejsze filmy sezonu.
W tym roku zostanie pokazany słynny chiński thriller „Czarny węgiel, cienki lód” Diao Yinana – zdobywca Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, który pokazuje rosnące znaczenie kinematografii z Państwa Środka, a także inny film prezentowany w konkursie głównym Berlinale “Między Światami” w reż. Feo Aladag (premiera polska tego obrazu).
Gościem Festiwalu będzie także reżyser Lech Majewski, który w czasach PRL-u rozpoczął błysktoliwą karierę w Hollywood, lecz wciąż powraca do Polski. Zostanie pokazany jego najnowszy film – „Psie pole”, w którym opowiada o Polsce roku katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Ważnym punktem programu jest sekcja Sundance na Transatlantyku – okazja na poznanie współczesnego niezależnego kina amerykańskiego.
W tym roku, poza m.in. filmami nominowanymi do Oscara, Panoramą – przeglądem kina światowego, sekcją Konfrontacje czy przeglądem kina czeskiego, odbędzie się także wyjątkowa retrospektywa twórczości Charlesa Chaplina. Pokazy filmowe odbędą w dniach 8-14 sierpnia w Multikinie 51, Kinie Muza, Nowym Kinie Pałacowym w Centrum Kultury Zamek i Kinie Raj na Śródce.
Bezpłatne wydarzenia na TRANSATLANTYK Festival Poznań 2014
Bezpłatnie będzie można zobaczyć filmy w Multikinie 51 w ramach sekcji Transatlantyk Docs, Eko inspired by Aquanet, Konfrontacje, a także wspieranego przez NIVEA cyklu Transatlantyk Dla Dzieci.
Do bezpłatnych pokazów należą też projekcje filmów w cyklu Kino Dla Mam z NIVEA, który pozwoli na udział w imprezie rodzicom z dziećmi w wieku od 0 do 2 lat. Z kolei sekcji Kino Trzeciego Wieku, której program został przygotowany z myślą o seniorach, będą towarzyszyły prelekcje i dyskusje. Seanse w ramach Kina Trzeciego Wieku odbywać się będą w Kinie Muza od poniedziałku do czwartku o g. 14.00. Bezpłatne wejściówki będzie można odbierać w kasach Kina Muza w dniu poprzedzającym seans od godz. 15.00.
Dodaj komentarz