Aglomeracja

Ruchome schody na dworcu coraz bliżej

Ruchome schody na dworcu  Foto: UMP

Z peronów 1 i 3 poznańskiego dworca głównego do kas biletowych można dostać się schodami ruchomymi. Na przebycie tej samej drogi w ten sam sposób w odwrotnym kierunku trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Ale już niedługo. Montaż schodów ruchomych, służących do zjazdu na te dwa perony, ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.

Na razie zdemontowano zwykłe schody służące do zejścia na peron 1 i 3, ulokowane tuż przy schodach ruchomych, służących do wjazdu z peronów do hali dworcowej. Przygotowano w ten sposób miejsce do zainstalowania schodów ruchomych.

Prace związane z ich montażem na dworcu Poznań Główny realizowane są zgodnie z harmonogramem. Termin oddania schodów na peronach 1 i 3 planowany jest na koniec października. Najpierw zostaną zamontowane schody na peron 1. Montaż rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu – zapewnia Maciej Bułtowicz z PKP SA.

Do tego czasu pasażerowie, którzy chcą zejść z poziomu kas na te dwa perony, muszą korzystać z wyznaczonych dróg alternatywnych. Podobny problem będą mieli w przyszłości pasażerowie chcący zejść z hali na peron 2.

Aby zminimalizować utrudnienia dla pasażerów prace na peronie 2 rozpoczną się po oddaniu do użytku schodów na peronach 1 i 3. Całą inwestycję planujemy sfinalizować do końca grudnia – wyjaśnia Bułtowicz.

Pasażerowie krytykowali brak schodów ruchomych, zwożących podróżnych na perony, od początku działania nowego dworca w 2012 roku. Inwestor argumentował, że nie da się ich zamontować ze względu na zbyt wąskie perony. Tłumaczył się również względami bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Dopiero audyt przeprowadzony przez PKP SA dowiódł, że schody można zamontować i tym samym naprawić tę niefunkcjonalność dworca. Rozpisano przetarg, który nie przyniósł rozstrzygnięcia. Dopiero piąty pozwolił wybrać wykonawcę. Koszt inwestycji to prawie 2,5 mln zł brutto.

Instalacja schodów ruchomych to nie jedyne prace prowadzone obecnie na poznańskim dworcu. Trwa również przebudowa peronu 4.

Użyte w artykule zdjęcia: UMP

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz