Aglomeracja

Samolot i roboty w Straży na straży

Mobilne centrum dowodzenia  Foto:

Komenda Wojewódzka Państwowej Staży Pożarnej w Poznaniu testuje elementy nowego systemu ratowniczego. Proteus to nowoczesny, zintegrowany system przeznaczony m.in. działań antykryzysowych.

Działania Państwowej Straży Pożarnej mają wspomagać trzy wielofunkcyjne roboty, samolot bezzałogowy oraz mobilne centrum dowodzenia. Po raz pierwszy w historii polskiego ratownictwa do prowadzenia akcji ratunkowych mają zostać wykorzystane roboty mobilne.

„Mózgiem” Proteusa będzie Mobilne Centrum Dowodzenia (MCD), projektowany przez naukowców i inżynierów z Politechniki Poznańskiej. MCD to duży samochód ciężarowy, wyposażony w skomplikowane systemy łącznościowe i operacyjne. To w nim, dzięki zbieraniu i interpretacji danych, będą podejmowane decyzje dotyczące operacji. Poza przetwarzaniem i integracją danych pochodzących od będących w akcji elementów systemu (roboty, samolot bezzałogowy), MCD będzie w stałej łączności ze stanowiskami dowodzenia Policji, Straży Pożarnej czy Centrów Antykryzysowych.

Doborem i integracją danych GIS zajmuje się Centrum Badań Kosmicznych PAN, które również jest odpowiedzialne za budowę czujników położenia oraz promocję projektu. Aktualnych danych z miejsca akcji będzie dostarczał budowany przez Politechnikę Poznańską Bezzałogowy Statek Latający (BSL). Dzięki zamontowanym na nim kamerom i innym czujnikom dowodzący akcją będą dysponowali szerokim obrazem sytuacji z miejsc interwencji.

Bezpośrednio w miejsce akcji mają być kierowane roboty mobilne trzech typów, każdy o innych funkcjonalnościach i przeznaczeniu. Mały Robot Mobilny (MRM) to niewielkich gabarytów, niezwykle mobilny robot przeznaczony do działań w trudno dostępnych miejscach. Dzięki zamontowanym kamerom wizyjnej i termowizyjnej będzie mógł pełnić funkcje inspekcyjne tam, gdzie dotarcie człowieka, lub większego robota będzie niemożliwe. Z kolei Robot Mobilny Interwencyjny (RMI) jest technologicznym odpowiednikiem oddziałów specjalnych – jego zadaniem jest interwencja. Większy i cięższy, będzie wyposażony w manipulator oraz zestaw czujników służących określeniu stopnia zagrożenia.

Największym z trójki robotów będzie Robot Mobilny o Zwiększonej Funkcjonalności (RMF) – ciężka kawaleria Proteusa. Masa ok. 300kg, możliwość przenoszenia ciężarów o masie do 40kg za pomocą manipulatora o zasięgu 2 metrów, konstrukcja przystosowana do montażu dodatkowych urządzeń: czujników, zestawu do negocjacji lub np. wyrzutników pirotechnicznych – to jego podstawowe cechy.

Na miejsce akcji wszystkie roboty dowiezie Mobilne Centrum Operatorów Robotów (MCOR), zamontowane (podobnie jak MCD) na podwoziu samochodu ciężarowego. MCOR ma być wyposażony w sprzęt do szybkiego załadunku i rozładunku robotów, przenośne stanowiska operatorów robotów (PSOR) oraz system łączności z centrum dowodzenia.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz