Aglomeracja

Seks z nieletnim podczas Euro. Nowa kampania informacyjna

Fundacja Dzieci Niczyje logo  Foto:

Seksualne wykorzystywanie nieletnich nie jest wydumanym, medialnym problemem. Celem kampanii, którą zainaugurowali wczoraj w Poznaniu wojewoda Piotr Florek, wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Walkowiak oraz koordynator programu z Fundacji Dzieci Niczyje Gabriela Kühn jest uświadomienie, że płatny seks z nieletnimi jest nie tylko nielegalny ale wyrządza także szkody w psychice młodych ludzi.

Organizatorzy kampanii „Nie przegraj” prowadzą działania zapobiegające popełnianiu przestępstw ale przede wszystkim zamierzają ochronić dzieci. Przewidziano także spotkania w szkołach, podczas których terapeuci mówić będą o konsekwencje podejmowania ryzykownych zachowań.

Chęć posiadania modnych ubrań, kosmetyków czy gadżetów – to, zdaniem 58% młodych Polaków, powód podejmowania kontaktów seksualnych przez dzieci i młodzież w zamian za korzyści materialne lub finansowe.

Fundacja Dzieci Niczyje logo„Nie przegraj!” to pierwsza ogólnopolska kampania dotycząca problemu komercyjnego wykorzystywania seksualnego dzieci. Jej celem jest uświadomienie potencjalnych sprawców, że nawiązywanie komercyjnych stosunków seksualnych z małoletnimi jest nielegalne. Akcja zwraca także uwagę na fakt, że młodzi ludzie mogą wyglądać na znacznie starszych, niż są w rzeczywistości. Kampania „Nie przegraj!” ma wskazać jakie regulacje prawne obowiązują w Polsce i na Ukrainie, a w rezultacie zapobiec popełnianiu przestępstw i ochronić dzieci przed wykorzystywaniem. W ramach kampanii przewidziane są także działania adresowane do młodzieży, którą należy uświadomić, że konsekwencje podejmowania ryzykownych zachowań mogą być bardzo poważne i długofalowe. Oprócz działań edukacyjnych młodzieży oferowane jest także bezpłatne wsparcie w ramach Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Ponadto, kampania ma na celu wskazanie młodym ludziom pozytywnych wzorców i rozwiązań oraz podniesienie świadomości społeczeństwa.

Podczas poznańskiej konferencji po raz pierwszy zostały zaprezentowane wyniki badań dotyczących problemu.   W drugiej części spotkania odbyły się sesje warsztatowe: dla nauczycieli i edukatorów oraz dla policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i straży miejskiej.

Całościowy projekt realizowany jest przez fundację w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej” w perspektywie nadchodzących Mistrzostw Europy w piłce nożnej 2012. Działania wspierane będą także przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policję oraz Straż Graniczną.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz