Jeśli myślicie o zorganizowaniu jakiegoś ciekawego festiwalu możecie spełnić swoje marzenia. Prawie. Już wkrótce każdy może mieć swój festiwal i aktywnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach w Poznaniu, Owińskach, Bydgoszczy i Toruniu. Możecie też zostać mecenasami projektów siedmiorga młodych kuratorów, w których wezmą udział między innymi tacy artyści, jak Michał Kmiecik, Malina Prześluga, Weronika Szczawińska, Dominik Lejman czy Anna Jochymek.
Niedługo, bo już pod koniec kwietnia, rozpocznie się kolejna edycja Nowej Siły Kuratorskiej. Jest to festiwal debiutujących kuratorów sztuk performatywnych – wyjaśnia Ewelina Szczepanik, dyrektor festiwalu Nowa Siła Kuratorska – Organizują go studenci ostatniego roku wiedzy o teatrze UAM w ramach specjalizacji kuratorskiej. Ponieważ zależy nam na stworzeniu zgranej i aktywnej społeczności, już teraz chcielibyśmy zaprosić na wydarzenia poprzedzające sam festiwal.
Nawiązując do festiwalowego logo projektu Olgi Wołkowicz, a więc motywu łódki, organizatorzy zaplanowali uroczyste obchody związane z najsłynniejszym chyba statkiem na świecie – Titanikiem. Z tej okazji odbędzie się pożegnanie tego historycznego giganta. Dla uczestników przygotowaliśmy wiele atrakcji, wszystkie jednak podobnie jak mający miejsce ponad 100 lat temu rejs – owiane są tajemnicą – dodają organizatorzy – gwarantujemy wspaniałą zabawę, zastrzegając jednak, że może być trudno powstrzymać się od wzruszenia! Wszystko odbędzie się w kolektywie 1a (ul. św. Wojciecha 1a) w najbliższą sobotę (12.04) o godzinie 19:00.
Nowa Siła Kuratorska to już VI edycja festiwalu debiutujących kuratorów sztuk performatywnych – osób, które zawodowo zajmują się miedzy innymi organizacją wydarzeń teatralnych. Organizują go studenci ostatniego roku wiedzy o teatrze UAM w ramach specjalizacji kuratorskiej – co roku przygotowywanych jest kilka autorskich projektów. W poprzednich latach do współpracy zapraszali m. in. Bartka Frąckowiaka, Franka Sterczewskiego, Oskara Dawickiego, DJ Vikę, Teatr Automaton czy Szymona Kaczmarka.
Młodzi kuratorzy pragną wprowadzić nową jakość w poznańskiej kulturze i udowodnić, że kultura tworzona przez studentów to nie tylko Juwenalia. Prócz tego ich zamierzeniem jest szansa zaistnienia młodych artystów, studentów poznańskich (i nie tylko) uczelni artystycznych i dotarcie do wielu odbiorców, zwłaszcza do tych, którzy na co dzień nie korzystają z oferty artystycznej miasta.
Festiwal dostał bejmy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, ale nie wystarczyło to na zorganizowanie imprezy tak, jak chcieliby tego organizatorzy.
Dlatego też zdecydowaliśmy się na program Polak Potrafi – mówi Ewelina Szczepanik, dyrektor festiwalu. Brakuje jeszcze pieniędzy na realizację dwóch spektakli teatralnych i trzech wystaw.
Jeśli chcielibyście wesprzeć Festiwal możecie zrobić to poprzez tę platformę klikając w link tutaj.
http://www.youtube.com/watch?v=co4JO_-ChgU
Dodaj komentarz