K U L T U R A

Skąd się wziął Times New Roman?

Fragment terra sigillata - Wymysłowo, okres rzymski  Foto: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Być może najstarszy tekst klinowy jaki w tej chwili znajduje się w muzeach na terenie Polski oraz kilkadziesiąt innych zabytków prezentujących umiejętność pisania na przestrzeni tysiącleci, zobaczyć będzie można na nowej ekspozycji w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.

Fragment terra sigillata - Wymysłowo, okres rzymski Foto: Muzeum Archeologiczne w PoznaniuWystawa czasowa pt. „Verba volant, scripta manent. Dawne formy zapisu” ukazuje najdawniejsze systemy utrwalania informacji dzięki unikatowym zabytkom archeologicznym, pochodzących z terenu Mezopotamii, Egiptu, Grecji i Imperium Rzymskiego. Zwiedzający przekonają się, że jeden z największych wynalazków kultury ludzkiej jakim jest pismo, powstawał niezależnie w różnych kręgach kulturowych.

Wystawa ma kompleksowo ukazać zagadnienie pisma rozpatrywane z punktu widzenia różnych kultur świata starożytnego. Stawiamy na różnorodność zabytków, by szeroko ukazać tak istotny dla dziejów ludzkości problem – mówi Łukasz Bartkowiak, jeden z kuratorów wystawy.

Najstarszym prezentowanym zabytkiem będzie pochodzący z Mezopotamii tzw. „Gwóźdź Gudei”. Na jego powierzchni wyryto przesłanie adresowane do boga Ningirsu z okazji odnowy jego świątyni Eninnu w Lagasz. Ma ponad 4000 lat! Być może jest to najstarszy tekst klinowy jaki w tej chwili możemy zobaczyć w muzeach na terenie naszego kraju!

Dużo uwagi poświęcimy również legendarnym wynalazcom pisma, bowiem na każdym kontynencie na ich temat krążyły niesamowite historie. Część z nich oczywiście przytoczymy – dodaje Bartkowiak.

Wśród prezentowanych zabytków znajdą się stele egipskie i papirusy pokryte hieroglifami, inskrybowane figurki uszebti, które towarzyszyły Egipcjanom w grobowcach, kanon palijski – czyli święta księga buddystów (egzemplarz z wystawy pochodzi prawdopodbnie z XIX wieku ze Sri Lanki), cegły z Babilonu pokryte pismem klinowym. A to tylko wybrane obiekty!

Łacińska maksyma zawarta w tytule wystawy: Verba volant, scripta manent (słowa ulatują, pismo pozostaje) ma podkreślić znaczenie pisma jako istotnego nośnika wiedzy, historii i kultury. Dlatego ważnym elementem ekspozycji będą jej punkty edukacyjne skierowane do najmłodszych, poszerzające wiedzę o wiadomości na temat piśmiennictwa dawnych ludów prekolumbijskich, hinduskich, chińskich, semickich, a także środkowo i północnoeuropejskich.

Pracownicy muzeum przygotowali dodatkowe lekcje muzealne, które w przystępny sposób wprowadzą słuchaczy w tajniki najstarszych systemów zapisu. Podczas zajęć uczniowie będą mieli okazję samodzielnie doskonalić umiejętności zapisywania egipskich hieroglifów i mezopotamskich klinów oraz dowiedzą się m.in. dlaczego czcionka Times New Roman nosi właśnie taką nazwę.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz