Ile skarbów jeszcze czeka na swoich odkrywców? Ile z tych, które zostaną znalezione będziemy mogli podziwiać? Zapraszamy na wystawę prezentującą bogaty skarb z Podbieli, odkryty przypadkowo w lesie, w lutym 2009 roku. Tworzy go różnorodna biżuteria datowana na 1000 – 550 lat p.n.e. Wystawa w Muzeum Archeologicznym potrwa do końca czerwca.
Skarb znalazł w lesie niedaleko miejscowości Podbiel w woj. mazowieckim pan Mirosław Piętka – opowiadają organizatorzy wystawy – znajdował się on pod jednym z drzew, w niewielkim piaszczystym dołku, można przypuszczać, iż kosztowności pierwotnie złożono w organicznym pojemniku, który nie zachował się do naszych czasów.
Odkryty skarb to między innymi różne ozdoby wykonane z brązu m.in.: naszyjnik tordowany (skręcony), bransoleta spiralna wielozwojowa, szpila z czterema spiralnymi tarczkami typu stanomińskiego, sześć tarczek guzikowatych oraz zawieszki spiralne.
Na uwagę zasługuje z pewnością duży zbiór muszli kauri, oraz kolia z małych paciorków wykonanych z muszli. Muszle kauri odgrywały znaczącą rolę u dawnych ludów. Oprócz funkcji magicznej mogły pełnić rolę środka płatniczego w wymianie z odległym obszarem śródziemnomorskim.
Wystawę Skarb znaleziony w lesie prezentowaną w ramach cyklu Bliskie spotkania z… będzie można zwiedzać w Muzeum Archeologicznym do 30 czerwca.
Dodaj komentarz