Dzięki staraniom Rady Osiedla Stary Grunwald skwer znajdujący się wzdłuż ulicy Grochowskiej, pomiędzy Marcelińską a Rycerską zostanie zagospodarowany i otrzyma imię prof. Janusza Ziółkowskiego – socjologa, pracownika UNESCO, rektora UAM, ministra w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy i mieszkańca Grunwaldu.
Idea takiego właśnie nazwania skweru wypłynęła jeszcze za kadencji Osiedla im. Jana Ostroroga, w 2010 roku. Motywem takiego działania była chęć związania na trwałe imienia Profesora Ziółkowskiego, naszego wybitnego sąsiada, a przy tym bardzo skromnego człowieka z naszym Osiedlem, gdzie żył i tworzył w domu przy ul. Skarbka – wyjaśnia Zdzisław Szkutnik z Rady Osiedla Stary Grunwald.
Imię prof. Janusza Ziółkowskiego ma otrzymać skwer o powierzchni 5.000 m kw., znajdujący się wzdłuż ulicy Grochowskiej, pomiędzy Marcelińską a Rycerską. Przez wiele lat teren ten, który należy do miasta nie miał zarządcy i był zaniedbany.
Skutkowało to pogłębiającym się zaniedbaniem: zielsko i trawa do pasa, nie przycinane drzewa i krzewy, co wszystko razem sprawiało przygnębiający widok, w wyniku różnych zabiegów w 2010 r. udało się ze środków ówczesnego Osiedla im. Jana Ostroroga jedną część skweru zrewitalizować i raz skosić całość trawnika, a także przyciąć żywopłot, nadto, na zlecenie Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta dwukrotnie skoszono trawę na całym skwerze – tłumaczy Zdzisław Szkutnik – nie zmieniło to faktu, że były to działania doraźne.
W końcu 2010 roku sprawa zaczęła zmierzać w dobrym kierunku, a jej finałem ma być po dokonanej rewitalizacji – wystąpienie do Rady Miasta z wnioskiem o nadanie skwerowi imienia prof. Janusza Ziółkowskiego.
Obecnie terenem tym administruje Zarząd Zieleni Miejskiej. Dwa lata temu ówczesna Rada Osiedla Ostroroga nawiązała współpracę z UAM – uczelnię tą kończył prof. Janusz Ziółkowski. Z kolei dalsza pomoc okazał Uniwersytet Przyrodniczy.
Za sugestią Tomasza Lisieckiego, dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej postanowiliśmy poprosić macierzystą uczelnię profesora, tj. UAM o pomoc w przygotowaniu projektu rewitalizacji skweru. Wówczas rektor prof. Bronisław Marciniak bez wahania wsparł nas. Na Uniwersytecie Przyrodniczym powstała praca inżynierska, której autorem jest mgr inż. Ewa Konkiewicz (pod kierunkiem naukowym prof. dr. hab. Piotra Urbańskiego z Katedry Terenów Zieleni na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego), będąca projektem rewitalizacji tego skweru. Dzięki temu Osiedle Ostroroga nie wydało 30 tys. zł na projekt, których to pieniędzy i tak nie posiadało – dodaje Zdzisław Szkutnik.
Pierwsze efekty zagospodarowania skweru przy Grochowskiej mają być widoczne już w przyszłym roku. Ogród Botaniczny UAM w latach 2013 i 2014 przekaże nieodpłatnie znaczną część potrzebnych do uzupełniających nasadzeń drzewek, krzewów i kwiatów.
Niebawem uchwałę o nadaniu skweru im. prof. Janusza Ziółkowskiego podejmie Rada Miasta Poznania.
Najważniejsze informacje z Łazarza znajdziesz zawsze na portalu lazarz.pl!
Dodaj komentarz