K U L T U R A

SLOW_MO (albo wyrwane z kontekstu – podróż w głąb detalu i duchowej energii

Barak Kultury - wystawa  Foto: Tomasz Dworek

Wystawa Eleny Bereziny „SLOW_MO (albo wyrwane z kontekstu)” to zaproszenie do świata, w którym czas zwalnia, a detale stają się bramą do ukrytych znaczeń. Artystka z Białorusi, znana m.in. z malowidła na bramie przy ul. Św. Marcin, ponownie czaruje swoją wrażliwością na ornament, światło i historię.

Między niebem a papierem

Inspiracją dla serii prac Bereziny stały się iluminowane inicjały z rękopisów przechowywanych w Wietkowskim Muzeum Staroobrzędowców i Tradycji Białoruskich. Ale to, co artystka wydobywa z tych historycznych artefaktów, to nie tylko ich forma. „Jakby pochodziły z nieba i przenosiły swoją duchową energię na papier” – mówi Berezina o dawnych manuskryptach. I rzeczywiście, w jej pracach czuć tę efemeryczną lekkość – jakby każdy ornament był ulotnym oddechem przeszłości zatrzymanym na moment w nowoczesnym kadrze.

Berezina koncentruje się na szczegółach, które na pierwszy rzut oka mogłyby umknąć uwadze. Jednak w jej interpretacji zyskują one wyrazistość i siłę. Ozdobne inicjały stają się niczym biblijne drzewa mądrości, rozsiewając litery niczym nasiona na białej stronie. To piękna metafora, która oddaje zarówno sens duchowy, jak i estetyczny prac artystki.

Współczesne echa dawnych historii

Prace prezentowane w Baraku Kultury nie są rekonstrukcjami historycznych wzorów. To swobodne wariacje, w których Berezina łączy inspiracje sztuką ludową z własną, współczesną wrażliwością. Kolor, forma i linia tworzą nowy dialog między przeszłością a teraźniejszością.

Co ciekawe, podobny dialog artystka prowadzi również w przestrzeni miejskiej. Jej mural na wspólnym podwórku Baraku Kultury to przykład, jak tradycja może żyć w codziennym otoczeniu. Berezina patrzy na miasto uważnie, dostrzegając jego ukryte historie (poznańskie koziołki) które uwieczniła na bramie przy Alejach Marcinkowskiego.

Magia ukryta w codzienności

„SLOW_MO (albo wyrwane z kontekstu)” to wystawa, która zachęca do zatrzymania się. W świecie, który pędzi, Berezina pokazuje, że czasami warto spojrzeć bliżej – na ornament, detal, pojedynczy znak. Bo to, co „wyrwane z kontekstu”, może nagle odsłonić przed nami zupełnie nową opowieść.

Warto dać się wciągnąć w tę podróż. Kto wie, jakie znaczenia odkryjecie, patrząc na pozornie nieistotne szczegóły?

Wystawę można oglądać do 28 lutego w Baraku Kultury w Poznaniu. Kurator: Ilya Mejumayeu
#poznanwspiera #berezina_artcraft #barakkultury

📍 Barak Kultury, Al. Marcinkowskiego 21, Poznań
🗓 8–28 lutego 2025

Użyte w artykule zdjęcia: Tomasz Dworek

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz