Ponad 200 wystawców ze wszystkich województw kusić będą regionalnymi przysmakami wszystkich odwiedzających tegoroczną edycję imprezy Smaki Regionów, która odbędzie się w weekend na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Będzie to z pewnością wyjątkowa uczta dla wielbicieli produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami oraz często zapomnianych przysmaków regionalnych. Tegoroczna ekspozycja zajmie aż dwa pawilony.
Z każdą edycją targów frekwencja jest większa – podkreśla Miłosz Jankowiak, współorganizator tego wydarzenia – starsze pokolenie doskonale pamięta tradycyjne potrawy i produkty wytwarzane w małych gospodarstwach, chętnie do nich wraca i jest ich orędownikiem wśród młodego pokolenia, na korzyść działają też trendy w gastronomii, wśród których coraz bardziej istotna jest praca z produktem lokalnym.
Będziemy mogli skosztować na przykład miodu wrzosowego z Borów Dolnośląskich, wielkopolskiego sera smażonego, rogali świętomarcińskich czy nieco teraz zapomnianych, ale wspaniałych, staropolskich miodów pitnych. Mazowsze zaprezentuje najlepsze odmiany papryki i jej producentów. Będzie można też degustować smalec i masło z papryką, masła z papryką oraz sosy z papryki. W niedzielę na stoisku będzie przygrywał zespół folklorystyczny z Wieniawy. Będą także miody, naturalne soki, coraz popularniejsze pieczywo na naturalnym zakwasie, czy wreszcie wędliny oparte na naturalnych dodatkach.
Warto również zawitać na stoisko województwa pomorskiego. Kuchnia Pomorska to przecież bogactwo smaków z Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla. To właśnie stąd pochodzi aż 174 tradycyjnych produktów, które zostały wpisane na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nie można pominąć rarytasów z innych województw, w tym krupnioka dolnośląskiego. Będą także tradycyjnie wytwarzane lody, które w ostatnich latach podbiły serca Polaków.
Wielkopolska, oprócz regionalnych rarytasów, zaserwuje zwiedzającym pyszności z zagranicznych regionów partnerskich – dodaje Miłosz Jankowiak – i tak koreański region Chungcheongnam przyjedzie do Poznania z takimi produktami jak czerwony żeń-szeń, hangwa – ryż smażony w tradycyjny sposób, suszony imbir z cukrem czy chusa – lokalny alkohol z jabłek, a włoska Emilia – Romania będzie polecać wspaniałe wędliny, sery i oliwy.
Smaki Regionów to nie tylko regionalne specjały, ale również wiele pokazów i warsztatów kulinarnych. Najmłodsi goście będą mogli natomiast brać udział w grach i zabawach edukacyjnych dotyczących rolnictwa oraz produktów regionalnych i tradycyjnych. Ciekawie zapowiada się na przykład minipiekarnia, do której gzuby zaprosi Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP. Dzieci poznawać w niej będą poznawać tajniki zawodu piekarza i oczywiście dowiedzą się z czego i jak wyrabia się chleb.
Punktem programu, które najbardziej lubią dzieci, będzie wspólne przygotowanie i wypiekanie ciasteczek oraz bułeczek, które potem będzie można zabrać do domu – zachęcają organizatorzy.
Atrakcji dla najmłodszych w Strefie Dziecka będzie jednak znacznie więcej. Będą na przykład owocowo-warzywne zgadywanki, puzzle oraz eko-lekcja na temat produktów ekologicznych i kreatywne warsztaty.
Podczas targów Smaki Regionów zostaną wręczone wyróżnienia dla producentów wyrobów tradycyjnych i regionalnych. W tym roku o Medale Targów Smaki Regionów walczyć będzie rekordowa liczba produktów. Zgłoszono ich aż 80! Poznamy również laureatów konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów.
Zapraszamy na targi Smaki Regionów, które rozpoczną się na terenie MTP w sobotę 24 września i potrwają do wtorku 27 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Dodaj komentarz