Średniowieczne zabytki odkryte na Ostrowie Tumskim zainspirowały poznańskich studentów, którzy na ich podstawie stworzyli oryginalne prace. Dzieła powstałe w wyniku wielomiesięcznej współpracy między Muzeum Archeologicznym a Wydziałem Architektury Politechniki można oglądać od piątku w Rezerwacie Genius Loci
Celem projektu było spojrzenie na odkryte na Ostrowie Tumskim zabytki oczami współczesnej sztuki i uświadomienie sobie wartości poznawczej okruchów przeszłości odkrywanych dzięki systematycznym i metodycznym badaniom archeologicznym.
„Drobne, niepozorne przedmioty niosą ze sobą wiedzę na temat czasów, w których kształtowały się początki polskiej państwowości , a odpowiednie ich poznanie i odczytanie daje możliwość nie tylko poszerzenia wiedzy historycznej ale – przy braku źródeł pisanych z tego okresu – rewolucyjnych zmian w postrzeganiu najstarszych dziejów” – wyjaśnia Agnieszka Stempin, kierownik Rezerwatu Archeologicznego Genius loci.
Jednym z celów zarówno projektu, jak i wystawy, jest uzmysłowienie podejścia człowieka do przedmiotu na przestrzeni 10 wieków jakie upłynęły od czasu wczesnego średniowiecza, różnic i podobieństw postrzegania, wartościowania i estetyki.
Ze studentami przeprowadzono cykl spotkań, w czasie których żacy zapoznali się bezpośrednio z zabytkami, należącymi do sfery elitarnej i codziennej, tak aby zobrazowane zostały różne aspekty ludzkiej aktywności. Wśród nich były relikty rezydencji pierwszych władców Polski w postaci pozostałości surowca i wyrobów z pracowni złotniczej, kostek mozaikowych, okucia ksiąg, pieczęcie i narzędzia piśmiennicze z kancelarii książęcych oraz monety i broń. Druga kategoria zabytków- przedmioty codziennego użytku – zwierała naczynia gliniane, przybory tkackie i przędzalnicze, osełki, ozdoby pospolite w danym czasie i narzędzia.
Ostrów Tumski w Poznaniu jest wyjątkowym miejscem pod względem wartości historycznej i reliktów przeszłości, które niewidoczne w dzisiejszym krajobrazie wyspy, a odkrywane przez archeologię, są dokumentacją procesów dziejowych odbywających się tu od tysiąclecia. Wystawa potrwa od 21 marca do 4 maja 2014 r.
Dodaj komentarz