Gorąco, trudno wytrzymać, potrzebujemy ochłody i czasem moczymy nogi w fontannie a tam czają się groźne dla naszego zdrowia bakterie! Jakość wody wypływająca z fontanny w obiegu zamkniętym nie podlega kontroli sanitarno-higienicznej. Służby sanitarne nie badają wody z tego typu obiektów, są one elementem architektury oraz pełnią funkcje ozdobne.
Kąpiel w fontannach może być ryzykowna, ostrzega poznański Sanepid. Woda w wodotryskach nie jest poddawana procesom dezynfekcji a występujące w niej drobnoustroje mogą powodować zmiany skórne oraz negatywnie oddziaływać na układ pokarmowy w przypadku konsumpcji takiej wody.
Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptactwo, zwierzęta – zwłaszcza psy. Zdarza się, iż w wodzie tej myją się bezdomni. Ponadto mogą znajdować się substancje chemiczne zapobiegające rozwojowi glonów, które również są niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego zwłaszcza małych dzieci.
Aerozole wokół fontann w czasie panujących wysokich temperatur mogą być źródłem zakażenia bakteriami z rodzaju Legionella. Bakterie z rodzaju Legionella występujące w różnorodnych naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych, są czynnikiem wywołującym legionelozę – niebezpieczną chorobę zakaźną (niezaraźliwą). W środowisku naturalnym bytują i namnażają się wewnątrz komórek ameb, natomiast w organizmie człowieka – w makrofagach pęcherzyków płucnych. Mikroorganizmy przyczepiają się do pęcherzyków powietrza znajdujących się w wodzie i wraz z nimi wynoszone są nad powierzchnię wody w postaci aerozolu. Do zakażenia pałeczkami z rodzaju Legionella dochodzi poprzez wdychanie skażonego aerozolu wodno-powietrznego.
Wszystkie fontanny powinny być oznakowane zakazem używania wody do picia oraz kąpania się w niej, a jeżeli nie są – to po prostu w trosce o własne zdrowie nie kąpmy się w miejskich wodotryskach!
fontane przy operze cale rodziny traktuja jak basen, przerazajace