Aglomeracja poznańska jest dynamicznie rozwijającym się regionem, wraz z rozwojem i nowymi zagrożeniami musi nadążać system ratowniczy. Jak pokazuje analiza zdarzeń i zagrożeń w dużych ośrodkach miejskich (np. ataki bombowe w Londynie i Madrycie), system ratowniczy jest tym skuteczniejszy im jest bardziej zintegrowany – zwłaszcza na poziomie miasta i powiatu. Jednym z elementów systemu zarządzania kryzysem będzie centrum analizowania i prognozowania zagrożeń przy ulicy Bobrzańskiej.
Nowe centrum stworzy warunki infrastrukturalno-techniczne dla integracji służb i instytucji ratowniczych w Poznaniu i aglomeracji poznańskiej. Poznański SAPZ jest jednym z pięciu tego typu stanowisk budowanym w naszym województwie w ramach projektu unijnego „Rozbudowa zintegrowanego systemu bezpieczeństwa środowiskowego i ekologicznego województwa wielkopolskiego” , mówi kpt. Sławomir Brandt, rzecznik straży pożarnej
To w tych stanowiskach, podczas katastrof będą mogli wspólnie pracować dyspozytorzy/eksperci różnych służb (np. inspektorzy sanitarni, meteorolodzy, analitycy, leśnicy, weterynarze, epidemiolodzy, policjanci, lekarze, ratownicy medyczni, strażnicy miejscy, inżynierowie miasta itp.).
Ponadto w ramach tego projektu zostanie między innymi utworzona Wojewódzka Sieć Teleinformatyczna (WST) łącząca wszystkie lokalizacje PSP woj. wielkopolskiego. Ważnym elementem tego projektu jest również element szkoleniowy. Dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej przeszkolonych zostanie 200 dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej.
Dodaj komentarz