Aglomeracja

Super stanowisko Straży Pożarnej

Przy ulicy Bobrzańskiej mieście się wielkopolskie centrum analizowania i prognozowania zagrożeń. Centrum zostało oficjalnie otwarte przez ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego.

Stanowisko, które powstało w ramach unijnych projektów umożliwia prognozowanie zagrożeń oraz kierowanie siłami ratowniczymi. Przygotowane jest do pełnienia wielorakich funkcji w obszarze ratownictwa, ochrony ludności i zarządzania kryzysowego.

Otwracie stanowiska anlizay zagrożeń Straży Pożarnej Foto: st. kpt. Sławomir Brandt - KW PSP Poznań

To skomplikowana inwestycja nie tylko w wymiarze infrastrukturalnym, ale również teleinformatycznym. W ramach tego samego projektu strażacy otrzymali nowoczesną sieć teleinformatyczną spinającą wszystkie jednostki Państwowej Straży Pożarnej w naszym województwie. To pierwszy tego typu strażacki projekt w Polsce. W funkcjonujących już dzisiaj podobnych ośrodkach służbę oprócz strażaków pełnią również dyspozytorzy Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dodatkowo w zależności od potrzeb i uwarunkowań lokalnych możliwe są dyżury dyspozytorów innych służb i instytucji.

Poznańskie stanowisko ponadto będzie pełniło funkcję stanowiska zapasowego dla centrum 112 przy ul. Wiśniowej. Podczas otwarcia strażacy zaprezentowali możliwości współpracy z innymi służbami i instytucjami, na przykładzie integracji z projektem Politechniki Poznańskiej o nazwie Proteus – “Zintegrowany mobilny system wspomagający działania antyterrorystyczne i antykryzysowe”.

Minister Cichocki w Poznaniu

Projekt ten realizowany jest przez konsorcjum wiodących ośrodków naukowych w Polsce. Jego  celem jest budowa nowoczesnego systemu, który w przyszłości będzie mógł wspierać działania policji, straży pożarnej oraz pozostałych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo  społeczeństwa.

W skład systemu wchodzą m.in.: wielofunkcyjne roboty, samolot bezzałogowy oraz mobilne centrum dowodzenia. Warto zaznaczyć, że strażacy współpracowali już z zespołem naukowców pracujących nad projektem Proteus. Podczas realnych działań prowadzonych podczas powodzi w 2010 r. wykorzystywano opracowane przez ten zespół modele zalewisk w wymiarach 2D i 3D.

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz