K U L T U R A

Świat delikatnej porcelany

Kolor ślad człowieka  - wystawa porcelany  Foto: Społdzielnia PR / materiały prasowe

Kulisy pracy rzemieślników i efekty ich pracy – piękna porcelana są tematami wystawy w Concordii Design.

Głównym „bohaterem” wystawy jest serwis „Ślad człowieka”, który powstał, jak każdy w Ćmielowie, na fabrycznej linii produkcyjnej. Do projektu wykorzystano znany i popularny serwis Roccoco. Pracownicy fabryki zanurzyli dłonie w solach kobaltu, a ślad pozostawiany przez nich na naczyniach pozostawał niewidoczny aż do momentu wypału gotowej formy. Po wyjęciu serwisu z pieca ślady dłoni na białej porcelanie zabarwiły się na niebiesko. Ten zabieg pokazał, jak ważny i niedoceniany w tworzeniu porcelany jest człowiek i jego unikalna praca.

Dzisiaj, niestety, coraz częściej ludzi-pracowników zastępuje się maszynami, szczególnie w takich miejscach jak fabryka. Myśląc o miejscu, gdzie tworzona jest porcelana, myślimy o budynku, o produktach, a nie o osobach, które mają niesamowite umiejętności i wielką wiedzę.

Chcieliśmy zwrócić uwagę właśnie na nich, pokazać, że za jednym przedmiotem stoją dziesiątki osób, których wiedza jest potrzebna do jego powstania, na to jak ważny jest człowiek w procesie produkcji, docenić go – mówi Arek Szwed, jeden z kuratorów wystawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 20 czerwca i rozpocznie się wykładem Ewy Klekot i Arkadiusza Szweda w ramach cyklu Design Open – otwartych spotkań z inspirującymi osobowościami świata designu, architektury i projektowania. Kuratorzy wystawy podczas wykładu zaprezentują proces powstawania projektu i podzielą się efektami swoich antropologicznych i artystycznych poszukiwań.

Gładka, lśniąca porcelana kojarzy się z czystością i doskonałością. Gdy palce albo wargi pozostawią na niej ślad, staramy się go wytrzeć, usunąć, przywrócić doskonałość, ukryć dowody kontaktu z niedoskonałą ludzką cielesnością. Nie chcemy wiedzieć, kto i ile razy przed nami filiżankę dotykał– mówi Ewa Klekot, antropolożka i kuratorka wystawy

Wystawa ma także zwracać szczególną uwagę na sam proces produkcji, a nie tylko na jej finalny efekt. Ceramik Arek Szwed i antropolożka Ewa Klekot pokazują jak szeroka wiedza i wielkie umiejętności potrzebne są do wytworzenia porcelanowych naczyń.

Zakład w Ćmielowie, w którym realizowano projekt, powstał w 1790 roku, a produkcja porcelany rozpoczęła się w 1838 roku. Przez ponad 125 lat w fabryce powstały setki tysięcy serwisów, pojedynczych naczyń i figurek. Obecnie jest własnością spółki są Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Concordia zaprasza na wystawę od 20 do 25 czerwca.

Użyte w artykule zdjęcia: Społdzielnia PR / materiały prasowe

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz