Lifestyle POZnań

Światowe przędzenie

Światowy Dzień Przędzenia w miejscach publicznych  Foto:

Światowy Dzień Przędzenia W Miejscach Publicznych w Poznaniu odbędzie się na Dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w sobotę od 11:00 do 15:00. Impreza została zapoczątkowany w 2009 roku w Ameryce przez grupkę przędących osób o podobnych zainteresowaniach: aby świętować to, co kochają, czyli sztukę przędzenia. Ale przędzenie ma o wiele starszą historię i to na całym świecie.

Światowy Dzień Przędzenia w miejscach publicznych

Ta pradawna technika ręcznego skręcania wełny, lnu, bawełny, jedwabiu w nitkę przetrwała do naszych czasów i dzięki niej mamy w co się ubrać, czym okryć. Mimo ery mechanizacji do dziś przetrwały umiejętności przędzenia na wrzecionie i kołowrotku, a nawet coraz popularniejsze jest to magiczne hobby. Przemiana runa owczego, lamy, alpaki, lnianej słomy w złotą nić, jest wspaniałym zajęciem pozwalającym zrobić np. sweter, szalik od początku do końca według własnego projektu. Zajęciem, którym chce się dzielić i kontynuować. W Polsce grono osób przędących stale się powiększa.

Stąd pomysł na zorganizowanie w Poznaniu Światowego Dnia Przędzenia w Miejscach Publicznych, który pozwoli na dotarcie z naszym hobby do szerszej publiki, na otwarcie się publiki na nasze hobby, na poznanie nowych ludzi, wspólne spędzenie czasu i na dobrą zabawę tego dnia. To nasz wkład w tworzenie międzynarodowej sieci prządek. Będziemy prząść na wrzecionach i kołowrotkach. Będzie można przyłączyć się, podejrzeć porozmawiać, zapraszają Agnieszka Jackowiak i Alicja Tyburska – inicjatorki spotkania

A dla tych, którzy swoją przygodę z przędzeniem chcą dopiero rozpocząć organizatorzy proponują warsztaty 14 września od 17:00 do 20:00. Podczas kursu będzie można się dowiedzieć jak przygotować surowe runo owcze do przędzenia za pomocą ręcznych grępli, jak prząść czesankę owczą, jak sprawdzać wytrzymałość nitki oraz jak zdwajać uprzędzoną nić.

Zajęcia poprowadzi Alicja Tyburska, historyk historyk, fascynujący się rekonstrukcją średniowiecznego życia i rzemiosł, prządka i dyplomowana tkaczka, prowadząca bloga „Tkackie historie” (www.tkackiehistorie.blogspot.com).

Tagi:

Dodaj komentarz

kliknij by dodać komentarz